Zamknij

Noszenie brudnej maseczki może prowadzić do różnych chorób. Zobacz jakich

08.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 05:30

Noszenie brudnych maseczek może spowodować poważne problemy zdrowotne. Eksperci wyjaśniają, z jakimi konsekwencjami wiąże się zasłanianie ust i nosa znoszoną maseczką.

Koronawirus: skutki noszenia brudnych maseczek
fot. Shutterstock
  • Maseczki mogą rozprzestrzeniać choroby, jeśli nie są myte. Wirusolodzy alarmują, że nawet jeśli nosimy maseczkę sporadycznie, musi ona być czysta i odpowiednio często zmieniana.
  • Noszenie brudnej maseczki prowadzi do zakażenia gronkowcem.

Od początku trwania pandemii dla większości z nas noszenie maseczek jest niekomfortowe. Choć część osób w pewnym momencie wypracowała nawyk i bez wahania zakłada ochronę na twarz, gdy tylko przekracza prób szkoły, sklepu banku lub innego zamkniętego pomieszczenia. Jest jednak pewne „ale”, używane maseczki często są zabrudzone, a co za tym idzie pełne bakterii. 

– Od naszego oddechu pod maseczką zbiera się wilgoć, która może sprzyjać wystąpieniu zmian skórnych. Mogą one się objawić w postaci trądziku czy zakażenia gronkowcem – wyjaśnia wirusolog, dr Tomasz Dzieciątkowski.

Zmiany skórne, spowodowane noszeniem maseczki mają już własną nazwę – "maskne". Oznacza to, że trądzik może być spowodowany lub nasilony m.in. długotrwałym noszeniem maseczek ochronnych.

– Trądzik, którego doświadczają ludzie z powodu maseczek na twarz, to małe pryszcze, takie jak trądzik różowaty – podkreśla dermatolog Walter J. Liszewski z Northwestern Medicinew w USA. – Niektórzy ludzie nigdy w życiu nie mieli takiego trądziku – dodaje.

Brudna maseczka potęguję ryzyko zakażenia

Na powierzchni maseczki mogą znajdować się odfiltrowane patogeny. Jeśli pomylimy się i założymy na usta maseczkę stroną, która przed chwilą nosiliśmy na zewnątrz, zwiększymy swoje szanse na zakażenie.

–  Istnieje teoria, że jeśli wirus znajdzie się na powierzchni maseczki, będzie mu łatwiej przeniknąć do środka i nas zakazić. Szanse jednak, że do tego dojdzie, są bardzo nikłe. Ryzyko jest tak marginalne, że pominąłbym je w ogóle – uważa dr Dzieciątkowski. – Twierdzenie, że lepiej nie nosić maseczki, niż nosić ją nieprawidłowo, jest nieprawdziwe. Potwierdzają to wszystkie badania przeprowadzone w ostatnim czasie. Maseczka jest obecnie jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegania zakażeniom koronawirusem – dodaje ekspert.

Choroba brudnych rąk w ostatnim kwartale znacząco spadła. Dezynfekcja rąk i noszenia maseczek powinny pozostać naszym nawykiem. dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog

Zmiany skórne po noszeniu maseczki: co robić?

Chociaż dr Liszewski zaleca regularne czyszczenie maski z tkaniny, twierdzi, że główną przyczyną trądziku nie jest zabrudzenie maski. Bakterie wywołujące trądzik rozwijają się w wilgotnym środowisku. Nawet ludzie, którzy zmieniają maski i używają czystych maseczek chirurgicznych, mają problemy z trądzikiem.

Podaje też sposoby na poradzenie sobie z takimi zmianami. Oto łatwe dostępne bez recepty rozwiązanie na trądzik wywołany noszeniem maseczki.

  • Aby zmniejszyć ilość bakterii wywołujących trądzik na skórze, przemyj twarz środkiem myjącym zawierającym od 2% do 5% nadtlenku benzolu.
  • Pozostaw roztwór nadtlenku benzolu na skórze przez dwie do trzech minut, a następnie spłucz.
  • Po umyciu twarzy użyj nie zatyka porów (bez oleju) nawilżacza.
  • Staraj się nie skubać trądziku ani nie dotykać twarzy.

Jeśli trądzik nie ustąpi, należy skontaktować się z dermatologiem w celu dodatkowego leczenia. Dr Liszewski dodaje, że również stres związany z pandemią i izolacją może zaostrzyć problemy skórne.

Czy noszenie maski powoduje grzybicze infekcje płuc?

Infekcja grzybiczna płuc wywołana noszeniem maseczek to kolejny mit, który narodził się w czasie trwania pandemii. Eksperci z całego świata już od dłuższego czasu starają się to wyjaśniać. 

„Chociaż słyszeliśmy, jak niektórzy ludzie narzekają na podrażnienia, nie słyszeliśmy o infekcjach grzybiczych spowodowanych przez maski” - odpowiedziała w oficjalnym oświadczeniu Maggie McGillick, rzeczniczka ACEP (American College of Emergency Physicians, profesjonalna organizacja lekarzy medycyny ratunkowej w Stanach Zjednoczonych). „Jest kilka zawodów, w których ludzie noszą maski przez wiele godzin i nie dochodzi do tego typu chorób”. 

Również dr Tomasz Dzieciątkowski uważa, że noszenie brudnej maseczki nie spowoduje grzybicy płuc, ale może wywołać różne choroby kontaktowe w obrębie jamy ustnej, zwłaszcza na skórze ust.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla jedno, że „jeśli dana osoba nosi tę samą maskę przez długi czas, na tkaninie mogą rosnąć mikroorganizmy”. „Wszystkie maseczki należy zmienić, jeśli są mokre lub znajdują się na nich widocznie zabrudzone. Nie należy nosić mokrej maseczki, Wyrzuć maseczkę, albo umieść ją w zamykanym worku, gdzie będzie przechowywana do czasu jej umycia i uprania”- radzi WHO .

loader

Noszenie (czystej) maseczki jest podstawową ochroną

Pamiętaj, że noszenie maski jest niezbędne dla zdrowia twojego i innych osób podczas pandemii. Maseczkę jednorazową, czyli chirurgiczną powinniśmy zmieniać co godzinę. Z kolei maseczki bawełniane można nosić przez kilka godzin, zaleca się jednak ich pranie po każdym użyciu.

Źródło: nm.org; Onet ; capradio.org