Zamknij

Koronawirus: kiedy zaraża najbardziej?

16.03.2020 12:22

Koronawirus najbardziej zaraża w pierwszym tygodniu od zakażenia - wynika ze wstępnych badań niemieckich naukowców nad zakaźnością koronawirusa SARS-CoV-2. 

Koronawirus zaraża najbardziej prawdopodobnie w pierwszym tygodniu
fot. Shutterstock

Zespół uczonych z Institut für Mikrobiologie der Bundeswehr w Monachium, Szpitala Uniwersyteckiego LMU w Monachium oraz Klinikum München-Schwabing, Charité Universitätsmedizin w Berlinie poinformował, że ze wstępnych badań wynika, że koronawirus SARS-CoV-2 najczęściej przenosi się w pierwszym tygodniu zakażenia.

Uczeni przebadali próbki śliny, śluzu, krwi, moczu i kału, pobrane od dziewięciu osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, na różnych etapach rozwoju infekcji. Wszyscy pacjenci byli młodzi lub w średnim wieku, bez dodatkowych problemów zdrowotnych. Zakażenie koronawirusem przechodzili łagodnie.

Próbki pobrane z gardła pacjentów wykazały, że wirus był najbardziej zakaźny w pierwszym tygodniu po zakażeniu. Tak było w przypadku 16,66% wymazów z gardła i 83,33% próbek plwociny (śliny i śluzu). Co ciekawe, uczeni nie byli w stanie wyizolować wirusa w próbkach, które pobrali po 8. dniu od narażenia danej osoby na wirusa. Po tym czasie ślady RNA wirusa wykryto jedynie w kale, ale RNA pochodzącego z kału naukowcy nie byli w stanie odtworzyć wirusa, co sugeruje, że jest to mało prawdopodobne źródło zakażenia.

Najnowsze badanie nie zostało jeszcze opublikowane w żadnym naukowym czasopiśmie, co oznacza, że metoda badawcza wymaga weryfikacji przez niezależnych ekspertów, ale autorzy raportu, pod przewodnictwem dr. Romana Woelfela z Institut für Mikrobiologie der Bundeswehr w Monachium, zdecydowali się już udostępnić wyniki on-line.

loader

Źródło: medicalnewstoday.com