Czy pranie chemiczne zabija COVID-19 na ubraniu? Wyjaśniają eksperci

16.10.2020
Aktualizacja: 16.10.2020 12:32
Czy pranie chemiczne zabija COVID-19 na ubraniu? Wyjaśniają eksperci
fot. Shutterstock

Czy pranie chemiczne zdezynfekuje ubrania, a zarazem uchroni nas przed COVID-19?  Czy w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 należy zmienić sposób prania i prasowania tkanin? Eksperci rozwiewają wątpliwości. 

  • Eksperci wyjaśniają, jak pranie chemiczne przekłada się na pranie w domu podczas pandemii koronawirusa.
  • Pranie i wirusy: czy należy coś zmienić. Eksperci twierdzą, że tylko wtedy, gdy ktoś z bliskich jest zarażony risuem SARS-CoV-2. 

„Wysoki poziom ciepła wykorzystywanego podczas prasowania i prasowania okazuje się niezawodny – wirus nienawidzi ciepła” – podkreśla Peter Chin-Hong, lekarz chorób zakaźnych i profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Na podstawie aktualnych badań nic nie wskazuje na to, że pranie  czy prasowanie w pralni chemicznej jest lepsze niż to w domu, o ile temperatura osiągana podczas prasowania jest wystarczająco wysoka. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, wirusy grypy są zabijane przy temperaturze powyżej 75 stopni Celsjusza. W przypadku wirusa SARS-CoV-2 zaleca się temperaturę powyżej 60 stopni. Chemikalia używane do czyszczenia na sucho nie zabijają wirusów, ale ciepło stosowane podczas prasowania już tak.

„Nie ma dowodów na to, że pranie chemiczne jest mniej lub bardziej skuteczne w zabijaniu koronawirusa w porównaniu z praniem w pralce” – powiedziała Melissa Perry, profesor i przewodnicząca zdrowia środowiska i pracy w Szkole Zdrowia Publicznego Milken Institute na Uniwersytecie George'a Washingtona. „Czyszczenie na sucho może być stosowane w przypadku materiałów przeznaczonych tylko do prania chemicznego, podczas gdy zwykłe pranie jest wystarczające w przypadku bawełnianych rzeczy” – dodał.

„Zwykły cykl prania w połączeniu z użyciem głęboko czyszczącego detergentu jest wystarczający do codziennego czyszczenia w domach bez zarażeń, a także bardzo skuteczny w zabijaniu wirusów układu oddechowego, które powodują przeziębienie, grypę i COVID-19” – dodał mikrobiolog Kelly Reynolds, profesor i kierownik wydziału na Uniwersytecie Arizony.

Jeśli jednak ktoś w twoim gospodarstwie domu choruje, trzeba zachować dodatkowe środki ostrożności. Należy zakładać rękawiczki przy dotykaniu brudnych ubrań lub pościeli. Zaleca się też suszenie ubrania w suszarce z ustawieniem wysokiej temperatury – dla dodatkowej ochrony.

Pranie a wirus SARS-CoV-2: czy w tej kwestii należy coś zmieniać?

Głównym sposobem rozprzestrzeniania się wirusa jest bliski kontakt między osobami. Przenoszenie wirusa przez powierzchnie jest możliwe, ale mniej powszechne.

„Generalnie istnieje bardzo niskie ryzyko, że wirus może żyć przez długi czas na ubraniu lub pościeli, chyba że ktoś niedawno kaszlnął z dużą ilością wydzieliny z dróg oddechowych” – powiedział Chin-Hong. „Wirusy prawdopodobnie żyją od jednego do dwóch dni na tkaninie, w porównaniu do pięciu do siedmiu dni na zimnych twardych powierzchniach, takich jak klamki i krany. Wirus nie jest „wielkim miłośnikiem” miękkich i porowatych powierzchni ”.

Bardziej prawdopodobne jest zarażenie się COVID-19 w pralni chemicznej, niż przez same ubrania. "Dlatego nie zapominajmy o trzech wytycznych: załóż maskę, myj ręce i zachował odległość!” – podkreślił Chin-Hong. 

Źródło: huffpost.com