Koronawirus: czy może być przenoszony na podeszwie butów?

20.04.2020 22:13
Nowy objaw koronawirusa na stopach
fot. Shutterstock

COVID-19 jest chorobą układu oddechowego, aby ochronić się przed zarażeniem dezynfekujemy ręce, nosimy maseczki i rękawiczki. Czy to wystarczy? Gdzie jeszcze czyhają na nas zagrożenia? Według chińskich naukowców nośnikiem zakaźnych aerozoli są przede wszystkim szpitalne podłogi i buty personelu medycznego. 

Koronawirus na podeszwie butów

Okazuje się, że koronawirus  może przenosić się poprzez obuwie. To zagrożenie, które występuje przede wszytym w szpitalach na butach personelu medycznego. Potwierdza to badanie naukowców z Chin. Według nich 70% próbek pobranych ze szpitalnych podłóg daje pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych pomiędzy 19 lutego a 2 marca w szpitalu Huoshenshan (zajmującym się zakażonymi w Wuhan) wskazują, że zakaźne aerozole mogą być przenoszone na odległość około 4 metrów (13 stóp) przede wszystkim poprzez szpitalne podłogi (częściej na OIOM-ach niż na oddziałach ogólnych) oraz buty personelu przemieszczającego się po salach i korytarzach.

Naukowcy z Wojskowej Akademii Medycznej w Pekinie po przebadaniu próbek wymazów z potencjalnie skażonych lub często dotykanych obiektów na OIOM-ach oraz oddziałach ogólnych na łamach "Emerging Infectious Diseases" wykazali, że pozytywny wynik na obecność koronawirusa w 70 proc. przypadków dotyczył szpitalnych podłóg. Zdaniem autorów badania za sprawą grawitacji oraz cyrkulacji powietrza w zamkniętych pomieszczeniach większość cięższych kropelek wirusa znajduje się blisko podłoża. Lżejsze drobiny unoszą się zaś w powietrzu i mogą być przenoszone dalej.

Badaczom z Wojskowej Akademii Medycznej w Pekinie  udało się zauważyć, że kiedy pracownicy szpitala spacerują po korytarzach i przemieszczają się, koronawirus może być obecny nawet na całej powierzchni podłogi (pokrywając ją w 100 proc.), a funkcję nośnika SARS-CoV-2 pełni wtedy podeszwa ich butów. Dopiero w dalszej kolejności zakaźne aerozole mogą przenieść się na inne, często używane przedmioty, takie jak: klamki, kosze na śmieci, myszki komputerowe, poręcze. 

Według kierującego grupą badawczą dra Zhen-Dong Guo, zakaźne aerozole koncentrują się przede wszystkim w pobliżu zakażonych pacjentów (nie tylko obok, ale także poniżej nich – na powierzchni, którą zajmują).

– Im bliżej zainfekowanej osoby, tym wyższe prawdopodobieństwo, że wynik obecności koronawirusa będzie dodatni – potwierdza dr Guo. Specjalista potwierdza, że odległość, na jaką może zostać przeniesiony SARS-CoV-2, wynosi nie 2 metry (jak sądzono do tej pory), ale nawet dwa razy więcej (około 4 metrów), co udało się wykazać jego zespołowi badawczemu.

Ze względu na to, że na oddziałach intensywnej opieki medycznej częściej niż na oddziałach ogólnych identyfikowano obecność wirusa SARS-CoV-2, chińscy naukowcy sugerują personelowi OIOM-ów podjęcie bardziej rygorystycznych działań, by ograniczyć możliwość zakażenia.

Źródło: medicalxpress.com