Koronawirus: czy czeka nas druga fala epidemii?

20.03.2020
Aktualizacja: 25.03.2020 11:36
Druga fala koronawirusa
fot. Shutterstock

Dziś każdy z nas zastanawia się, kiedy epidemia koronawirusa się skończy? Niestety, nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Co więcej, docierają do nas inne niepokojące wiadomości. W Korei Południowej, Chinach, Singapurze odnotowano drugą falę infekcji koronawirusem. Czy jest to alarm dla Europy?

Koronawirus: druga fala epidemii

Do tej pory w Chinach zmarło 3 tysiące 245 osób z powodu zarażenia się  koronawirusem. W chińskim mieście Wuhan, uważanym za centrum epidemii koronawirusa, nie stwierdzono w środę żadnego nowego przypadku zakażenia. Zdarzyło się to po raz pierwszy od początku epidemii w styczniu. Spadek liczby zakażeń może nie potrwać długo. Odnotowano 34 nowe zakażenia wśród osób, które przyjechały z zagranicy.

Chińskie służby sanitarne zwracają uwagę, że takie przypadki zdarzają się coraz częściej, szczególnie w Pekinie. Podobnie jest w innych krajach Azji. W Singapurze w ciągu minionej doby zarejestrowano 47 zakażeń, z czego 33 zostały "zaimportowane". Spośród nich 30 przypadków infekcji zostało zawleczonych przez mieszkańców tego kraju.

W Pekinie wznowiono pracę szpitala, w którym w 2003 roku zajmowano się ofiarami epidemii SARS. Tam teraz kierowani są nowi zarażeni. W Hongkongu wszyscy przybywający mają obowiązek noszenia elektronicznych bransoletek śledzących ich ruch po mieście.

Z kolei w Korei Południowej, gdzie od pewnego czasu widać trend spadkowy infekcji liczba nowych zakażeń wzrosła o 152, choć nie wiadomo, jak wiele z nich to ludzie wracający zza granicy. Wiadomo, że prawie połowa - 74 przypadki to jedno ognisko z domu spokojnej starości w Daegu.

Japonia 18 marca doniosła o 3 nowych przypadkach, ale na Hokkaido – wyspie najbardziej dotkniętej infekcją – sytuacja na tyle się poprawiła, że zniesiono stan nadzwyczajny. Wirus już się tam nie roznosi, przekonują lokalne władze. Nie zmieniły się jednak zalecenia odnośnie zostawania w domach.

 – Zrobiliśmy dużo, by powstrzymać ludzi przed wychodzeniem na ulicy. Teraz wchodzimy w okres redukowania ryzyka rozniesienia się infekcji przy maksymalnym utrzymaniu społecznej i ekonomicznej aktywności – powiedział gubernator Naomichi Suzuki.

W Azji Południowo-Wschodniej najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna jest w Malezji, gdzie wykryto ponad 900 zakażeń koronawirusem, z tego 110 w ciągu ostatniej doby. 

Ryzyko zaimportowania choroby jest bardzo duże. Wszystkie wymienione wyżej kraje wykazały się skutecznością w zwalczaniu wirusa wewnątrz własnych granic, ale nadal istnieje ryzyko nawrotu infekcji patogenem.

Najwięcej przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 jest aktualnie w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia,( stan na 20.03.2020) na całym świecie zarejestrowano ponad 258 842 zakażeń oraz 10 544 zgonów (licząc od wybuchu epidemii w Chinach w grudniu 2019 r.). Aktualnie na świecie wyzdrowiało – 89 922 pacjentów.

Źródło: Focus, WHO