Suche powietrze zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem

21.08.2020 11:25
Suche powietrze i koronawirus
fot. Shutterstock

Niska wilgotność powietrza, czyli tzw. suche powietrze zwiększa ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Zdaniem naukowców, gdy jest ''sucho'' cząsteczki wydalane podczas kichania i kaszlu są mniejsze i dłużej utrzymują się w powietrzu, jeśli zawierają wirusa, mogą być przyczyną zakażeń.

Niska wilgotność powietrza zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowania na chorobę COVID-19. To, zdaniem naukowców, kolejny powód do noszenia maseczek w upalne i burzowe dni, nawet jeśli jest to niekomfortowe.

Praca australijskich naukowców na ten temat została opublikowana na łamach czasopisma ''Transboundary and Emerging Diseases''.

Suche powietrze sprzyja zakażeniom 

Naukowcy z University of Sydney (Australia) i ich współpracownicy z Fudan University School of Public Health w Szanghaju (Chiny) wyliczyli, że spadek wilgotności względnej powietrza o 1 proc. może przyczyniać się do wzrostu liczby przypadków COVID-19 aż o 7-8 proc.

Już wcześniejsze badania wykazały, że istnieje związek między niższą wilgotnością powietrza a zwiększoną transmisją wirusa w populacji. Z najnowszych wyliczeń wynika, że spadek o 10 proc. wilgotności względnej powietrza wiąże się z około dwukrotnym wzrostem odnotowanych przypadków COVID-19.

Jak tłumaczy epidemiolog prof. Ward, niska wilgotność powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19 m.in. dlatego, że przy niższej wilgotności, gdy powietrze jest bardziej suche, cząstki aerozolu w powietrzu są mniejsze. Wydalane podczas kichania czy kaszlu mniejsze aerozole, zawierające wirusa, mogą być dłużej zawieszone w powietrzu. Wówczas zwiększa się ekspozycja na nie innych osób. Natomiast gdy powietrze jest wilgotne, a cząstki aerozolu są większe i cięższe, szybciej opadają one na różne powierzchnie.

Zdaniem badacza wyniki badań potwierdzają potrzebę noszenia przez ludzi maseczek, zarówno po to, by zapobiec emisji aerozoli przez osoby zakażone SARS-CoV-2, jak i przeciwdziałać narażeniu zdrowych osób na kontakt z aerozolami zwierającymi cząstki wirusa. 

Warto wiedzieć

Upał a wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza to procentowa zawartość cząsteczek wody w objętości powietrza. Wilgotność zależy do głównych wskaźników pogody i klimatu. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej pary wodnej może się w nim znajdować, ale nie zawsze tak jest. Upałom może towarzyszyć powietrze suche (wtedy podobno lepiej znieść temperaturę) lub wilgotne, gdy jest parno i zbiera się na burzę. Większość ludzi dużo gorzej znosi połączenie upału z dużą wilgotnością, niż same wysokie temperatury. Wysoka wilgotność zmniejsza skuteczność chłodzenia ciała człowieka poprzez pocenie, spowalniając proces odparowywania potu ze skóry.

Źródło: PAP