Zamknij

Rodzice są zaszczepieni, ale ty nie. Czy odwiedziny są bezpieczne?

17.02.2021
Aktualizacja: 17.02.2021 19:10
Koronawirus a spotkania rodzinne
fot. Shutterstock

Starsze osoby są traktowane priorytetowo w dostępie do szczepionek przeciw COVID-19. W rodzinach nierzadko jest tak, że rodzice lub dziadkowie są zaszczepieni, ale młodsze pokolenie już nie. Czy w takich sytuacjach odwiedziny są bezpieczne?

Wiele rodzin może wkrótce znaleźć się w sytuacji, w której osoby starsze zostaną zaszczepione, ale ich dzieci i wnuki nie. Eksperci twierdzą, że dopóki większa część populacji nie zostanie zaszczepiona i nie zmniejszy się przenoszenie wirusa przez ludzi w codziennych sytuacjach. Dystans fizyczny i noszenie maski będą jedynymi dostępnymi sposobami na walkę z wirusem. Jak jednak trzymać się zasad dystansu społecznego równie skutecznie?

W przypadku osób starszych, które przez większą część roku były izolowane od rodziny i przyjaciół, aby chronić się przed koronawirusem, awaryjne zezwolenie na dwie szczepionki COVID-19 daje jakąś nadzieję. Chociaż szczepionka z pewnością zapewnia lepszą ochronę, eksperci ostrzegają, że zanim życie wszystkich wróci do normy, minie trochę czasu.

Na portalu healthline.pl ukazały się wywiady z ekspertami medycznymi, z których można się dowiedzieć, jak rodziny powinny bezpiecznie odwiedzać bliskich w pandemii.

Dr Colleen Kelley, profesora nadzwyczajna chorób zakaźnych w Emory University School of Medicine, powiedziała, że chociaż szczepionka daje jakieś zabezpieczenie, to ryzyko zakażenia nie jest zerowe. Musi się wydarzyć kilka rzeczy, zanim będzie minimalne.

„W większości miejsc nadal jesteśmy na poziomach znacznie wyższych od tych, które widzieliśmy podczas letniego wzrostu” - powiedziała prof. Kelley, która jest również główną badaczką w badaniach klinicznych szczepionek fazy 3 Moderna i Novavax w ośrodku badań klinicznych w Ponce de Leon. Minie jeszcze 2021 rok, zanim dojdziemy do normalności sprzed pandemii.

Do tego czasu te same środki ochronne, które zostały wprowadzone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, w tym dystans fizyczny, noszenie maski i dobra higiena rąk, powinny być nadal stosowane podczas odwiedzania bliskich.

„Dzisiaj, w lutym 2021 r., zrobiłabym dokładnie to samo, co w grudniu. Nadal musimy starać się, aby wszelkie zgromadzenia były jak najmniejsze i ograniczać ich częstotliwość ” - dodał dr Kelley.

Jednym z powodów jest to, że niezależnie od tego, jaką szczepionkę otrzyma dana osoba, nie będzie ona w 100% skuteczna. „Nawet przy 94 lub 95 procent skuteczności szczepionki Moderna i Pfizer nadal istnieje ryzyko zarażenia” - dodał dr Ronan M. Factora z Centrum Medycyny Geriatrycznej w Cleveland Clinic.

Przy tempie, w jakim wirus rozprzestrzenia się w całym kraju (USA – aut.), nawet te 5-procentowe szanse nadal mogą być ryzykowne. „Mimo że szczepionka cię chroni, nadal istnieje ryzyko, że się nią zarazisz, a w przypadku starszych osób nadal będziesz narażony na większe ryzyko poważnej choroby, hospitalizacji i śmierci w porównaniu z resztą populacji” - podkreślił dr Factora.

Nie wiadomo również jeszcze, jak dobrze szczepionka będzie chronić przed pojawiającymi się wariantami wirusa, które są bardziej zaraźliwe. To jest coś, co badają naukowcy, ale ustalenie tego zajmie trochę czasu.

Źródło:  healthline.com