Koronawirus a ozonowanie samochodu: czy ta metoda jest skuteczna?

29.04.2020 17:24
Ozonowanie samochodu a koronawirus
fot. Shutterstock

Myjesz ręce, gdy wchodzisz do domu, nosisz maseczkę w miejscach publicznych, unikasz ludzi, ale wciąż boisz się, że gdzieś czai się koronawirus? Wiele osób w obawie przed zakażeniem decyduje się na ozonowanie samochodu. Czy ta metoda jest skuteczna? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Ozonowanie to metoda dezynfekcji, która nie wymaga stosowania specjalistycznych środków chemicznych. Do dezynfekcji wykorzystywany jest ozon będący silnym utleniającym gazem.

Ozonowanie stosuje się do odkażania pomieszczeń, także prywatnych mieszkań, bo ozon usuwa mikroorganizmy, grzyby oraz pleśnie. Za pomocą tej metody można również zdezynfekować samochody, odgrzybiając klimatyzację.

Ozonowanie samochodu metodą na koronawirusa?

Wiele myjni samochodowych i warsztatów oferuje ozonowanie samochodu jako formę zabezpieczenia przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Warto jednak wiedzieć, że działanie ozonu dotyczy przede wszystkim bakterii i pleśni, a nie wirusów. Z tego powodu ozonowanie doskonale sprawdza się w czyszczeniu klimatyzacji, ale nie ma żadnych potwierdzonych badaniami informacji, które wskazywałyby na skuteczność ozonu w walce z koronawirusem.

Ozonowanie nie jest szkodliwe i można wykupić taką usługę dla własnej przyjemności, ale nie można oczekiwać, że ozonowanie zabezpieczy przed koronawirusem lub go zneutralizuje.

Jak zatem skutecznie czyścić samochód? Najlepiej robić to dostępnymi na rynku płynami do odkażania powierzchni. 

Warto wiedzieć

Jak działa ozon?

Ozon napotykając w powietrzu na zanieczyszczenia wchodzi z nimi w reakcję chemiczną - utlenia je i rozkłada na mniej złożone i mniej szkodliwe cząsteczki. Natomiast sam ozon rozpada się do tlenu i samoczynnie staje się przyjazny środowisku.