Koronawirus: z powodu pandemii COVID-19 spadnie płodność

24.07.2020 09:34
Koronawirus: porody w czasie COVID-19. Czy będzie ich mniej?
fot. Shutterstock

Naukowcy próbują ustalić prognozy, które pozwolą na zorientowanie się, jak COVID-19 zmieni świat. Według najnowszego badania w następstwie pandemii prawdopodobnie spadnie płodność. Dowiedz się więcej na temat przewidywanych zmian demograficznych. 

  • Naukowcy w  czasopiśmie „Science przez Arnsteina Aassve” przedstawili w zarysie wyniki badań dotyczących COVID-19 i płodności.
  • Pandemia może spowodować krótkotrwały wzrost nieplanowanych ciąż oraz pogorszenie zdrowia noworodków, ale w dłuższej perspektywie przewidywany jest spadek narodzin. 

W całej historii po skokach umieralności spowodowanych wojnami i głodem następował wzrost urodzeń. Jak będzie w przypadku pandemii COVID-19?

Według badania zatytułowanego „Pandemia COVID-19 i płodność ludzi”, które zostało opublikowane 24 lipca w „Science przez Arnsteina Aassve”, w przeciwieństwie do trendu z przeszłości, koronawirus prawdopodobnie spowoduje spadek płodności.

Nicolò Cavalli, Letizia Mencarini i Samuel Plach oraz Massimo Livi Bacci z Uniwersytetu we Florencji – autorzy badania podkreślają różnice w rozwoju populacji.  –  Chociaż trudno jest precyzyjnie przewidzieć, prawdopodobnym scenariuszem jest spadek dzietności, przynajmniej w krajach o wysokim dochodzie – powiedział Arnstein Aassve, profesor na Wydziale Nauk Społecznych i Politycznych w Bocconi, we Włoszech.

Przeczytaj: Testy na koronawirusa w każdym szpitalu położniczym?

W krajach o wysokich dochodach zakłócenia w organizacji życia rodzinnego z powodu przedłużającej się pandemii, opieki nad dziećmi przez rodziców po zamknięciu szkół oraz pogarszających się perspektyw ekonomicznych prawdopodobnie doprowadzą do odroczenia rodzenia dzieci. Dalszy spadek dzietności w krajach o wysokich dochodach przyspieszy starzenie się populacji i spadek liczby ludności, co będzie miało konsekwencje dla polityki publicznej.

W krajach o niskim i średnim dochodzie spadek dzietności obserwowany w ostatnich dziesięcioleciach z powodu takich trendów, jak urbanizacja, rozwój gospodarczy , prawdopodobnie nie zostanie zasadniczo odwrócony. Można nawet przypuszczać, że utrudnienia w dostępie do usług planowania rodziny mogą jednak spowodować krótkotrwały wzrost nieplanowanych ciąż oraz pogorszenie zdrowia noworodków i reprodukcji.

Źródło: medicalxpress.com

Przeczytaj: Covidowe palce: nowy objaw koronawirusa. Zaczyna się od zwykłego pieczenia