Zamknij

Koronawirus SARS-CoV-2 był w Europie już we wrześniu?

16.11.2020 10:00

Koronawirus SARS-CoV-2 był w Europie już we wrześniu 2019 roku - wynika z badań Narodowego Instytutu Onkologicznego w Mediolanie. Dowiedz się więcej.

Koronawirus w Europie
fot. Shutterstock

Pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 oficjalnie potwierdzono we Włoszech 21 lutego 2020 roku. Jednak z najnowszych badań Narodowego Instytutu Onkologicznego (INT) z siedzibą w Mediolanie wynika, że nowy wirus był we Włoszech prawie pół roku wcześniej.

Koronawirus we Włoszech

Badanie przeprowadzone przez naukowców z włoskiego Narodowego Instytutu Onkologicznego i Uniwersytet w Sienie wykazały, że 11,6% z 959 zdrowych ochotników, biorących udział w badaniu przesiewowym w kierunku raka płuc między wrześniem 2019 a marcem 2020 roku, rozwinęło przeciwciała przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 przed pierwszym oficjalnie potwierdzonym przypadkiem we Włoszech.

Odkrycie opublikowano w czasopiśmie naukowym INT Tumori Journal. "Cztery przypadki pochodziły z pierwszego tygodnia października, co oznacza, że osoby te musiały zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2 we wrześniu" - powiedział Giovanni Apolone, współautor badania, Reuterowi.

loader

Włoscy naukowcy powiedzieli agencji Reuters w marcu, że zgłosili wyższą niż zwykle liczbę przypadków ciężkiego zapalenia płuc i grypy w Lombardii w ostatnim kwartale 2019 r.

Natomiast w czerwcu 2020 r. włoski Instytut Zdrowia oficjalnie poinformował, że koronawirus SARS-CoV-2 był w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie w grudniu 2019 r.

- Prawdą jest, że być może pandemia w Europie zaczęła się wcześniej - w styczniu i lutym 2020 r. Z tym można się zgodzić, bo nie mieliśmy wtedy testów pozwalającym nam wykryć koronawirusa. Są takie sygnały także z Polski, że ileś osób mogło ciężko przechorować tę infekcję na przełomie stycznia i lutego. My przeprowadzaliśmy badania serologiczne u siebie w szpitalu w marcu, nikt z nas nie miał jednak przeciwciał przeciwko nowemu koronawirusowi. Polska i Włochy to oczywiście inne kraje i odmienna specyfika, ale do doniesień o koronawirusie na Starym Kontynencie już we wrześniu 2019 podchodziłbym bardzo ostrożnie - skomentował dr hab. n. med. Ernest Kuchar w rozmowie z PAP.

Źródło: businessinsider.com