Koronawirus SADS-CoV wykryty u nietoperzy stwarza ryzyko dla ludzi

21.10.2020
Aktualizacja: 26.10.2020 12:00
Nowy wirus u nietoperzy.
fot. Shutterstock

Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill ostrzegają przed koronawirusem SADS-CoV, który został wykryty u nietoperzy. Choć jego ofiarami są na razie zwierzęta, specjaliści wskazują na możliwość zakażania także ludzi.

  • Koronawirus SADS-CoV może namnażać się w ludzkich komórkach.
  • Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill informują, że koronawirus SADS-CoV, który ostatnio zaniepokoił hodowców trzody chlewnej, potencjalnie może zacząć zarażać ludzi. 

Koronawirus SADS-CoV został odkryty w 2016 roku. Głównie atakuje chińskie stada świń, wywołuje u zwierząt biegunkę i wymioty, mogące prowadzić – zwłaszcza u młodszych osobników – nawet do śmierci.

Choć ofiarami koronawirusa SADS-CoV są na razie zwierzęta, naukowcy wskazują na ryzyko zakażania także ludzi. Badacze z University of North Carolina ostrzegają, że problemem w przypadku alfakoronawirusów, do których należy SADS-CoV, może być ich potencjał do szybkiego przenoszenia się pomiędzy gatunkami.

SADS-CoV działa inaczej niż SARS-CoV-2. Koronawirus SARS-CoV-2 należy do betakoronawirusów, natomiast SADS-CoV – do alfakoronawirusów. – Podczas gdy wielu naukowców skupia się na rozwijającym się zagrożeniu ze strony betakoronawirusów, takich jak SARS i MERS, alfakoronawirusy mogą okazać się równie ważnym, jeśli nie ważniejszym zmartwieniem ze względu na ich potencjał do szybkiego przenoszenia się między gatunkami - ostrzega prof. Ralph Baric.

Ważna informacja

SADS-CoV to koronawirus pochodzący od obecnych u nietoperzy wirusów HKU2. To wirus, który atakuje świnie i wywołuje u tych zwierząt biegunkę i wymioty.

Należy pamiętać, że zwierzęce koronawirusy mogą przejść na człowieka. Na razie nie odnotowano przypadku zakażenia ludzi, naukowcy w warunkach laboratoryjnych sprawdzili zdolność SADS-CoV do mnożenia się w różnych komórkach. W przypadku ludzkich tkanek podatne okazały się komórki płuc i jelit.

–  Nie da się przewidzieć, czy ten wirus lub spokrewniony z nim, obecny u nietoperzy szczep HKU2 może zacząć zakażać ludzi. Liczna grupa gospodarzy SADS-CoV razem ze zdolnością do namnażania w komórkach ludzkich płuc oraz jelit pokazuje potencjalne ryzyko przyszłego pojawienia się choroby u ludzi i populacji zwierząt – ostrzega badająca koronawirusa Caitlin Edwards.

Źródło: PAP,o2.pl