Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

13.02.2020
Aktualizacja: 13.02.2020 10:55
Koronawirus w Chinach przenosi się między ludźmi

Koronawirus z Chin (COVID-19): pierwsze objawy koronawirusa początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

Koronawirus z Chin otrzymał oficjalną nazwę COVID-19.

Koronawirus - objawy, co to jest?

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

Lekarze ze szpitala w Wuhan odnotowali przynajmniej kilka nietypowych przypadków koronawirusa. Jako przykład objawu śmiertelnie niebezpiecznego wirusa światowe media podają historię 45-letniego pacjenta który do szpitala zgłosił się z powodu uciążliwej biegunki. Ostatecznie potwierdzono u niego koronawirusa. 

Wśród innych „niestandardowych” objawów lekarze z Chin wymieniają też ból mięśni, zmęczenie, osłabienie apetytu, zapalenie spojówek i zaburzenia psychiczne.

Zapalenie płuc, do którego może prowadzić koronawirus, to zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka i charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc. Badaniem potwierdzającym podejrzenie zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej.

Koronawirus z Chin (COVID-19) to nowy podtyp koronawirusa z rodziny SARS i MERS. Warto przypomnieć, że w latach 2002-2003 SARS zabił prawie 800 osób na całym świecie.

Koronawirus - testy, leczenie, kwarantanna

Koronawirus z Chin (COVID-19) potwierdzany jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się dobę, ale kwarantanna trwa 14 dni.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia są następujące: jeśli nie byliśmy w Chinach i nie mieliśmy kontaktu z nikim z Chin, a mamy objawy choroby - nie idziemy do szpitala zakaźnego. Natomiast udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, bo może to być grypa, a grypy nie na należy lekceważyć. Jeśli byliśmy w Chinach i nie mamy objawów choroby - również nie idziemy do szpitala. Jeśli byliśmy w Chinach i mamy objawy choroby - możemy wezwać karetkę.

Leczenie koronawirusa z Chin polega na leczeniu objawowym, podejmowane są również próby leczenia lekami antyretrowirusowymi, podawanymi przeciwko zakażeniu wirusem HIV.

Trwają prace nad szczepionką na koronawirusa z Chin.

Koronawirus - epidemia

Koronawirusy po raz pierwszy rozpoznano u ludzi w latach 60. ubiegłego stulecia. Na początku XXI wieku koronawirus z gatunku SARS (z ang. severe acute respiratory syndrome) wywołał globalną epidemię zapalenia płuc. Dzięki sprawnej współpracy służb sanitarnych na całym świecie, epidemię udało się opanować w kilka miesięcy. W 2012 roku pojawiło się nowe śmiertelne zagrożenie związane z koronawirusami - bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS).

Koronawirus COVID-19 pod koniec 2019 roku pojawił się w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Pierwszy przypadek rozprzestrzenienia się nowego koronawirusa poza Chiny potwierdzono 13 stycznia 2020 r. w Tajlandii. Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że nowego koronawirusa rozpoznano u 61-letniej turystki z Wuhan. Kobieta przybyła do Tajlandii z pięcioosobową rodziną, w 16-osobowej grupie. Kilka dni później japońskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że koronawirusa wykryto u mężczyzny, który na początku stycznia odwiedził Wuhan.

Aktualny bilans to niemal 1350 ofiar śmiertelnych i ponad 60 tys. zarażonych. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia potwierdziła, że nowy koronawirus przenosi się między ludźmi

Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje sytuację. Komunikaty dotyczące zagrożenia epidemiologicznego śledzić można TUTAJ>>

Źródło: who.int, gis.gov.pl