Koronawirus: najbardziej zarażamy przed wystąpieniem objawów

16.03.2020 12:23
Koronawirusem mogą zarazić osoby bez objawów
fot. Shutterstock

Badania wykazały, że pacjenci zarażeni koronawirusem są najbardziej zaraźliwi przed wystąpieniem ciężkich objawów i nadal mogą szerzyć chorobę, gdy poczują się lepiej. Niemieckie badanie potwierdza, że ludzie mogą rozprzestrzeniać wirusa, zanim dowiedzą się, że są zainfekowani.

Badania prowadzone przez niemieckich naukowców wykazały, że pacjenci zakażeni koronawirusem są silnie zakaźni dla otoczenia, zanim pojawią się u nich poważne objawy. Mało tego, naukowcy przekonują, że mogą oni zrażać przez jakiś czas po tym, gdy poczują się lepiej.

Niemieckie badanie - jedno z pierwszych badań nad koronawirusem przeprowadzonych poza Chinami - potwierdza teorię, że ludzie mogą rozprzestrzeniać wirusa, zanim dowiedzą się, że są zarażeni.

Czujesz się dobrze? Wtedy zarażasz najbardziej

Badanie obejmowało szczegółowe monitorowanie dziewięciu pacjentów w Monachium. Naukowcy z Instytutu Mikrobiologii Bundeswehry w Monachium pobrali próbki z nosa i gardła pacjentów z COVID-19.

Wyniki pokazały, że próbki miały bardzo wysokie miano wirusa, gdy badani wykazywali jedynie niewielkie objawy, takie jak zmęczenie lub kaszel.

W pierwszym tygodniu monitorowania pacjenci nadal wykazywali wysoki poziom wydzielania wirusa, osiągając maksimum cztery dni po tym, jak poczuli się źle.

W czasie obserwacji naukowcy zauważyli, że ,,zrzucanie''wirusa trwało również po ustaniu widocznych objawów u pacjentów.

Badanie zostało opublikowane w Internecie jeszcze przed publikacją w czasopiśmie, co oznacza, że nie zostało jeszcze poddane recenzji, ale Bharat Pankhania, wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Exeter (Wielka Brytania), powiedział, że potwierdza to, że ludzie muszą zmienić swój sposób myślenia i przyjąć do wiadomości, że są narażeni na koronawirusa w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie.

- Ważne jest to, że możesz zakażać, nawet jeśli nie masz choroby płuc - powiedział w rozmowie z The Telegraph dr Clemens Martin Wendtner, współautor raportu.

- Nie musisz być poważnie chory, aby przekazać wirusa innym osobom. Wirus ten rozprzestrzenia się nawet u bardzo bezobjawowych pacjentów - dodał Wendtner.

ZOBACZ: Koronawirus: 10 pytań i odpowiedzi. Co musisz wiedzieć? 

Źródło: dailymail.co.uk