Zamknij

Nowy koronawirus z Rosji groźny dla ludzi. Należy do tej samej grupy co SARS-CoV-2

26.09.2022
Aktualizacja: 26.09.2022 10:28

Badacze ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że kolejny atakujący nietoperze wirus – Khosta-2 – może zakażać komórki człowieka. Jednocześnie nie działają na niego obecnie dostępne szczepionki. Khosta-2 i SARS-CoV-2 należą do tej samej grupy koronawirusów.

Wirus Khosta-2 z Rosji może atakować ludzi
fot. ZHONG MIN/Associated Press/East News

Wirus Khosta-2, należący podobnie jak SARS-CoV-2 do sarbekowirusów, został odkryty pod koniec 2020 r. w rosyjskich nietoperzach. Początkowo wydawało się, że nie zakaża on ludzkich komórek. To, że jest inaczej, ustalił zespół z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University (USA).

– Nasze badania pokazują, że sarbekowirusy krążące w środowisku poza Azją, nawet w takich miejscach jak zachodnia Rosja, gdzie odkryto wirusa Khosta-2, także stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkości oraz obecnych kampanii szczepień przeciw SARS-CoV-2 – mówi Michael Letko jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie „PLoS Pathogens”.

Jak się chronić przed sarbekowirusami?

Zdaniem prof. Letko, odkrycie pokazuje potrzebę opracowania szczepionki uniwersalnej, działającej przeciwko sarbekowirusom, do których należy i nowy Khosta-2, i SARS-CoV-2.

Prace nad jedna szczepionką, która ma chronić przed różnymi sarbekowirusami, już są prowadzone, zwracają uwagę naukowcy. – Niektóre grupy starają się stworzyć szczepionkę, która nie tylko będzie chroniła przed kolejnym wariantem SARS-CoV-2, ale ogólnie przed sarbekowirusami – zauważa prof. Letko.

Badania z użyciem surowicy osób szczepionych przeciwko COVID-19 pokazały, że na wirusa Khosta-2 nie działają obecne szczepienia. Nieskuteczne były także przeciwciała osób zakażonych wariantem Omikron SARS-CoV-2.

Sarbekowirus z Rosji groźniejszy niż się wydawało

W ostatnich latach odkryto setki różnych sarbekowirusów, głównie w azjatyckich nietoperzach, jednak większość nie zakaża ludzkich komórek. Pod koniec 2020 roku znaleziono w Rosji wirusy Khosta-1 oraz Khosta-2 i z początku wydawało się, że one również są bezpieczne dla ludzi.

– Z genetycznego punktu widzenia, te nietypowe rosyjskie wirusy przypominają inne, które odkrywano w innych częściach świata. Ponieważ nie przypominały SARS-CoV-2, nikt nie uznał, że jest się czym ekscytować – informuje badacz. – Kiedy jednak bliżej się im przyjrzeliśmy, byliśmy zaskoczeni, że są one zdolne do zakażania komórek człowieka. To nieco zmienia nasze postrzeganie tych wirusów, tego skąd pochodzą i które regiony mogą stwarzać zagrożenie – dodaje.

Naukowcy stwierdzili, że Khosta-1 stanowi niewielkie zagrożenie, ale Khosta-2 wzbudził ich niepokój. Podobnie, jak SARS-CoV-2, wykorzystuje on swoje białko kolca do atakowania komórek za pośrednictwem receptora ACE2.

Oprócz tego, że obecne szczepionki przeciwko COVID-19 nie działają na Khosta-2, naukowcy obawiają się jeszcze dodatkowego zagrożenia. – Jeśli spojrzy się na SARS-CoV-2 i jego zdolność do odwrotnego przejścia z ludzi na dzikie zwierzęta, a także na inne wirusy, takie jak Khosta-2 czekające w tych zwierzętach i obdarzone groźnymi dla nas właściwościami, widzimy sytuację, w której mogą się w końcu połączyć i stworzyć potencjalnie groźniejszego wirusa – przestrzega prof. Letko.

Źródło: PAP/Marek Matacz / „PLoS Pathogens”