Zamknij

Koronawirus: 10 pytań i odpowiedzi. Co musisz wiedzieć?

20.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 02:05

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie z Wuhan? Odpowiadamy na najważniejsze, najczęściej zadawane pytania o koronawirusa i chorobę CoVID-19. Sprawdź, czym jest koronawirus SARS-Cov-2, a czym COVID-19. Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu kronawirusem. Co zrobić, gdy się pojawią?

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?
fot. Shutterstock

1. Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to rodzaj wirusów, które mogą u ludzi powodować infekcje układu oddechowego. Przebieg tych infekcji jest zwykle łagodny, ale u niektórych osób występują ciężkie objawy i powikłania skutkujące nawet śmiercią.

Wyróżnia się kilka koronowirusów, które wywołują u ludzi infekcje dróg oddechowych: wirus MERS wywołujący bliskowschodni zespół oddechowy, wirus SARS będący przyczyną ciężkiego ostrego zespołu oddechowego oraz nowoodkryty wirus SARS-Cov-2 powodujący chorobę COVID-19.

2. Czym jest COVID-19?

COVID-19 to choroba wywoływana przez zakażenie wirusem SARS-Cov-2. 

Zobacz: COVID-19 a SARS CoV-2 – jaka jest różnica? 

3. Jakie są objawy COVID-19?

Najczęstsze objawy COVID-19 to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel.

Niektórzy mogą odczuwać bóle mięśni, gardła, mogą mieć biegunkę.

Objawy choroby są zwykle łagodne i narastają stopniowo. Warto wiedzieć, że niektóre osoby po zarażeniu się koronawirusem nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość osób (nawet 80 proc.) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia.

Mniej więcej 1 na 6 osób chorych na COVID-19 choruje poważnie i ma trudności z oddychaniem. Osoby starsze i osoby przewlekle chore, z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca lub cukrzycą, częściej chorują na poważną postać choroby.

4. Jak roznosi się wirus SARS-Cov-2?

Wirus roznosi się drogą człowiek-człowiek, czyli przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub przez kontakt z wydzielinami zawierającymi wirusa. 

Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi poprzez wydzielinę z nosa lub ust, która roznosi się, gdy osoba z koronawirusem kaszle lub wydycha powietrze. Wydzieliny te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół zarażonej osoby, mogą też być wdychane przez osoby zdrowe, które znajdują się w bliskiej odległości.

Ryzyko ,,złapania'' koronawirusa od osoby, która nie wykazuje objawów choroby jest niskie, ale niestety istnieje. Należy pamiętać, że niektórzy przechodzą zakażenie wirusem z Wuhan bezobjawowo, zatem zarażać mogą również osoby, które nie mają kaszlu, gorączki, czy innych objawów chorobowych. 

Koronawirusem można również zarazić się przez kontakt ze skażonymi powierzaniami. Po dotknięciu klamki, telefonu lub innych przedmiotów,których używała osoba zakażona, można przenieść wirusa z ręki do ust, nosa, oczu. 

5. Czy można zarazić się koronawirusem od zwierząt?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które są powszechne u zwierząt. Na przykład wirus SARS związany był z cywetami, a MERS przenoszony jest przez wielbłądy dromadery. Możliwe źródła COVID-19 u zwierząt nie zostały jeszcze potwierdzone.

Aby odpowiednio chronić się przed zakażeniem, na przykład podczas odwiedzania targowisk i innych miejsc, na których znajdują się takie zwierzęta, unikaj bezpośredniego kontaktu z nimi. Unikaj spożywania surowego mięsa, mleka i innych wyrobów pochodzących od zwierząt z nieznanych źródeł. Dotyczy to osób podróżujących do krajów, w których żyją zwierzęta mogące być nosicielami koronawirusów.

Nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być źródłem infekcji ani że mogą zachorować na Covid-19.

Przeczytaj: Potwierdzono pierwsze zakażenie koronawirusem u psa 

6. Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem?

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrywanie ust podczas kichania i kaszlu zgięciem łokcia lub kawałkiem ubrania oraz utrzymywanie odległości co najmniej 1 metra od innych ludzi, którzy kaszlą lub kichają.

Nie ma szczepionki przeciw SARS-Cov-2. Chociaż prace nad takimi preparatami trwają, to żadna ze szczepionek nie została oficjalnie dopuszczona do obrotu.

7. Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i instytucje państwowe podkreślają, że osoby zdrowe, bez objawów grypy lub COVID-19 nie musza nosić maseczek.

WHO zaleca stosowanie masek tylko w przypadku trzech grup: osób z objawami COVID-19, osób opiekujących się chorymi (pracownicy służby zdrowia, opiekunowie chorych, pracownicy domów opieki, hospicjów), osób podejrzewających, że mogą być zakażone wirusem.

WHO apeluje o racjonalne stosowanie masek medycznych, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania cennych zasobów.

Na stronie GIS przeczytać można: Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

Sprawdź: Maseczka na koronawirusa: czy chroni przed zachorowaniem? 

8. Jakie są metody leczenia COVID-19?

Nie ma konkretnych leków przeciwwirusowych przeznaczonych do leczenia zakażenia koronawirusem z Wuhan. Chorobę COVID-19 leczy się objawowo. Osoby z poważnymi objawami choroby muszą być hospitalizowane. 

Większość pacjentów wraca do zdrowia dzięki opiece podtrzymującej.

Warto mieć świadomość, że antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, działają tylko na infekcje bakteryjne. Dlatego prewencyjne zażywanie antybiotyków nie leczy zakażenia SARS-Cov-2.

Przeczytaj: Czy są leki na koronawirusa? Leczenie COVID-19

9. Czy jest coś, czego nie powinno się robić?

WHO ostrzega, że niektóre popularne środki nie są skuteczne w zwalczaniu koronawirusa, a mogą szkodzić. Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania preparatów ziołowych, noszenia wielu maseczek jednocześnie w celu zapobiegania lub leczenia infekcji wirusowej. 

10. Co zrobić, gdy wystąpią objawy zakażenia koronawirusem?

Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zadzwoń na specjalną infolinię lub zwróć po pomoc lekarską. Nie zwlekaj, liczy się czas. Infekcja wykryta odpowiednio wcześnie nie tylko zwiększa szanse na wyleczenie i uniknięcie powikłań, ale zmniejsza również ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród innych osób.

Zobacz: Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: who.int