Zamknij

Straciła ręce i nogi po tym, jak polizał ją owczarek niemiecki

05.08.2019 16:09
Straciła ręce i nogi po tym, jak polizał ją owczarek niemiecki
fot. ---

Lekarze długo nie wiedzieli, czym spowodowana jest tak rozległa i ciężka infekcja u 54-letniej kobiety. Na początku podejrzewali chorobę tropikalną. Po siedmiu dniach nie mieli jednak wątpliwości, że bakteria została przeniesiona przez jej psa. Kobiecie amputowano ręce i nogi. 

Ślina psa a ryzyko chorób 

Kilka dni po powrocie z wakacji na Karaibach, Marie Trainer odczuwała ból pleców, nudności i wahania temperatury. Lekarz skierował ją na pogotowie ratunkowe. Kila dni później w szpitalu okazało się, że zaraziła się rzadką infekcją bakteryjną Capnocytophaga canimorsus. Najprawdopodobniej doszło to wtedy, gdy jej szczeniak owczarka niemieckiego, polizał otwartą ranę na ciele kobiety. 

Przeczytaj:  Czym można zarazić się od psów i kotów? 

Kiedy znalazła się na oddział intensywnej terapii, po chwili straciła przytomność. Jej skóra zaczęła gwałtownie zmieniać się w fioletowo-czerwony kolor, a następnie przekształciła się w gangrenę. Zakażenie rozprzestrzeniło się na czubek nosa, uszu, nóg i twarzy. „Nie straciła części twarzy. Ale na kończynach musiała mieć operację” - powiedział dr Margaret Kobe, dyrektor medyczny chorób zakaźnych w szpitalu Aultman, w stanie Ohio. Rodzina szukała pomocy również w innych miejscach, licząc na to, że da się uniknąć amputacji. Inni lekarz potwierdzili, że badania krwi potwierdza obecność bakterii Capnocytophaga.

Ważna informacja

Bakteria Capnocytophaga canimorsus poprzez kontakt ze śliną psów. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego niektóre zdrowe osoby podatne są na zakażenie C. canimorsus. Bakteria dostać się może ze śliny psa do krwiobiegu człowieka poprzez ugryzienie, a także polizanie przez psa w miejscu, gdzie skóra jest uszkodzona.

„To była dla nas trudne do przełknięcia, kilka dni temu Marie czuła się dobrze na wakacjach, a teraz z każdą chwilą robi się coraz gorzej. Jej ręce i stopy nie żyją”- powiedziała Gina Premier, córka poszkodowanej i pielęgniarka. Trainer przeszła dotychczas osiem operacji, dalej współpracuje z lekarzami, aby dopasować protezy.  „To jest poza skalą, jeden z najgorszych przypadków, jakie widzieliśmy pod względem tego, jak chorzy chorują na infekcje” - powiedział prowadzący ją lekarz. „Była bliska śmierci” - dodał. 

Kobieta wkrótce wyjdzie ze szpitala, ale musi przejść rehabilitację, aby nauczyć się korzystać z protez. Nie straciła motywacji do życia, ma w sobie ogromną determinację do walki o normalne życie. „Czuje się już się bardzo dobrze, a rany dobrze się goją. Jestem gotowa, aby iść przed siebie. Chcę iść do domu, chcę wrócić do pracy” -  powiedziała w rozmowie z dziennikarzami CNN. Ta tragiczna nie zmieniła jej stosunku do zwierząt. Marie i Matthew Trainer mają dwa psy i mówi, że nie ma zamiaru się z nimi rozstać. Zapytała swoich lekarzy, czy może ponownie zobaczyć swoje psy podczas procesu gojenia. Szczenięta dwukrotnie przyjechały do szpitala Aultman.

Bakterie przenoszone przez psy

Większość ludzi mających kontakt z psami i kotami nie choruje, a bakteria Capnocytophaga rzadko powoduje choroby u ludzi. Osobami najbardziej zagrożonymi są co, którzy mają mają osłabiony układ odpornościowy. Nie zawsze jest też jasne, jak bakteria dostała się ze śliny psa do krwiobiegu człowieka. Wiadomo, że może się to stać poprzez ugryzienie a także, kiedy pies poliże kogoś w miejsce, gdzie skóra jest uszkodzona, może to być mała ranka. Ci, którzy zachorują, mogą wykazywać objawy w ciągu trzech do pięciu dni, chociaż niektórzy mogą wykazywać oznaki wcześniej lub później. W rzadkich przypadkach u pacjentów może rozwinąć się posocznica.

 

Marie Trainer
fot.
pies
fot.

54-letnia Marie Trainer jest stylistką włosów z Alliance w Ohio, zachorowała dzień po powrocie z wakacji na Karaibach ze swoim mężem Matthew. Obudziła się prawie dwa tygodnie później bez rąk i nóg. Dziś stara się pogodzić z tym, co się stało. Wraz z mężem mają dwa psy, które bardzo kochają i nie planują się ich pozbyć.

Źródło: CNN