Zamknij

Koniec pandemii może nigdy nie nastąpić. Jak kończą się pandemie?

22.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 20:12

Koniec pandemii może nastąpić z przyczyn medycznych lub społecznych, ale oficjalnie nigdy nie zostać potwierdzony. Sprawdź, jak kończą się pandemie.

Koniec pandemii może nigdy nie nastąpić. Jak kończą się pandemie?
fot. Shutterstock

Pandemia to epidemia o zasięgu globalnym. Termin ,,pandemia'' pochodzi od greckiego słowa "pandemos'': ,,demos'', czyli populacja, ,,pan'' - wszystkich. Pandemia ogłaszana jest wtedy, gdy wtórne ogniska epidemii pojawiają się na co najmniej dwóch kontynentach, przy czym ogniska te muszą powstać niezależnie, a nie zostać zawleczone z epicentrum. A kiedy pandemia się kończy?

Koniec pandemii koronawirusa - kiedy?

Koniec pandemii następuje wtedy, gdy dana choroba została pokonana (spadają słupki zapadalności i śmiertelności) - mówimy wówczas o zakończeniu medycznym - lub kiedy ludzie, zmęczeni obostrzeniami, wracają do "normalnego" trybu życia - jest to wtedy zakończenie społeczne.

W ostatnim stuleciu stan pandemii na świecie ogłaszany był kilkakrotnie.

Pandemie na świecie:

  • pandemia grypy hiszpanki (1918-1919 r.) - ponad 50 mln zgonów
  • pandemia grypy azjatyckiej (1957 r.) - ok. 1 mln zgonów
  • pandemia grypy Hong-Kong (1968 r.) - ok. 1 mln zgonów
  • pandemia AIDS (od 1981 r.) - ponad 30 mln zgonów
  • pandemia grypy A/H1N1 (2009-2010 r.) - ok. 150-580 tys. zgonów
  • pandemia COVID-19 (2020 r.) - do połowy roku ponad 300 tys. zgonów

"Hiszpanka", często przywoływana w kontekście koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się na nagle na początku 1918 roku w amerykańskim stanie Kansas, przeszła w trzech falach: luty-wrzesień-marzec, a jej symboliczny koniec nastąpił z przyczyn społecznych - "odwilż" przyniosło zakończenie I wojny światowej w dn. 11 listopada 1918 roku.

"Symboliczny", bo pojedyncze przypadki śmierci z powodu grypy hiszpanki odnotowano jeszcze na jesieni 1919 r., a nawet w latach 20. XX wieku, głównie jesienią i zimą. Natomiast osoby, które zachorowały, nabierały trwałej odporności.

Koniec epidemii w Polsce - kiedy?

Koniec pandemii koronawirusa to moment, na który wszyscy czekamy. Kiedy skończy się pandemia?

Historycy twierdzą, że pandemia wirusa koronawirusa może zakończyć się społecznie, zanim zakończy się medycznie. Ludzie mogą być tak zmęczeni ograniczeniami, że ogłoszą koniec pandemii przed znalezieniem szczepionki lub skutecznego protokołu leczenia.

15 maja 2020 r. koniec epidemii, jako pierwszy kraj europejski, oficjalnie ogłosiła Słowenia. W ostatnich dwóch tygodniach przed wydaniem decyzji koronawirusa potwierdzono zaledwie u kilkunastu osób, a liczba hospitalizowanych w całym spadła do kilkudziesięciu chorych. W związku ze zniesieniem stanu epidemii otwarto granice, zniesiono obowiązkową kwarantannę dla obywateli Unii Europejskiej, ale utrzymano zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób i obowiązek noszenia maseczek ochronnych i dezynfekcji rąk w zamkniętych obszarach przestrzeni publicznej.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, zapytany 16 maja w telewizji WP o to, kiedy nastąpi koniec epidemii w Polsce, powiedział: "Jeżeli nie ma epidemii to znaczy, że mamy zero nowych zakażeń. Nie podejrzewam żeby mogła być taka sytuacja w najbliższym czasie".

- Zakończenia pandemii są bardzo zagmatwane. Patrząc wstecz, mamy słabą narrację. Dla kogo epidemia się kończy i kto podejmuje taką decyzję? - pytała retorycznie w rozmowie z The New York Times Dora Vargha, historyk z Uniwersytetu w Exter.

Aktualną sytuację epidemiczną w Polsce śledzić można TUTAJ>>

Źródło: nytimes.com, gov.pl, money.pl