Zamknij

Koniec COVID-19 i... co dalej? Zwolnienie, maseczka, rehabilitacja

22.10.2020
Aktualizacja: 26.10.2020 11:45

Kończysz izolację domową i zastanawiasz się co dalej? O ile zawczasu nie zatroszczyłeś się o zwolnienie lekarskie - jutro musisz stawić się w pracy.

Rehabilitacja po COVID-19
fot. Shutterstock

Osoba z potwierdzonym wynikiem testu na obecność koronawirusa i łagodnym przebiegiem COVID-19 trafia do izolacji domowej. W przypadku pacjenta bez objawów klinicznych jest to 10 dni od uzyskania dodatniego wyniku testu na obecność koronawirusa, a jeśli wystąpiły objawy - to 13 dni od wystąpienia objawów (przy założeniu, że jest to minimum 3 dni bez gorączki i objawów ze strony układu oddechowego). Co dalej? Do roboty!

Izolacja domowa a zwolnienie lekarskie

W trakcie izolacji domowej choremu przysługuje zwolnienie lekarskie płatne 80% i dostarczane do pracodawcy przez E-PUAP lub 100%, jeśli jest w stanie wykonywać pracę zdalną i nie wiąże się to z wychodzeniem z domu. Po zakończeniu izolacji rekonwalescent musi wrócić do pracy, chyba, że dostał zwolnienie lekarskie na kolejny okres.

Jak wiadomo, ozdrowieńcy przez długi czas mogą zmagać się z uciążliwymi powikłaniami - zmęczeniem, zadyszką, bólami mięśni i osłabieniem - dlatego też warto porozmawiać na ten temat z lekarzem, podczas ostatniej teleporady, kończącej izolację.

O czym jeszcze warto pamiętać po wyzdrowieniu z COVID-19?

Rehabilitacja po COVID-19

Jeśli nie wrócił ci smak i węch, to możesz spróbować treningu zapachowego, rekomendowanego przez Chrissi Kelly, założycielkę brytyjskiej organizacji charytatywnej pomagającej ludziom, którzy stracili węch "AbScent".

Natomiast jeśli powikłania po COVID-19 są bardzo dokuczliwe, to warto poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do ośrodka rehabilitacji pocovidowej w Głuchołazach. W Szpitalu MSWiA na pacjentów czeka 60 łóżek, z możliwością powiększenia do stu oraz grupa specjalistów różnych dziedzin. Program ma zapewnione finansowanie na najbliższe dwa lata.

Jak informuje opolski NFZ, osoby po COVID-19, posiadające skierowanie od lekarza POZ na rehabilitację leczniczą, mogą dzwonić pod numery: 77 40 80 169 i 77 40 80 168, w celu ustalenia terminu przyjęć.

Warto również skontaktować się z najbliższą stacją krwiodawstwa, żeby oddać osocze dla chorych.

Uwaga: przebyta choroba nie zwalnia z obowiązku noszenia maseczki ochronnej i utrzymywania dystansu społecznego.