Zamknij

Superbakterie w szpitalnych umywalkach

06.02.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 06:08

Naukowcy wydali kolejne ostrzeżenie przed warunkami sanitarnymi panującymi w szpitalach. Tym razem sprawa dotyczy umywalek.

Umywalka szpitalna to rezerwuar bakterii
fot. Shutterstock

Na całym świecie trwa walka z zakażeniami szpitalnymi. Po brudnych rękach personelu i niejałowym sprzęcie lekarskim naukowcy zlokalizowali kolejne źródło bakterii: umywalki w salach chorych.

Bakterie w szpitalu

Naukowcy z Milwaukee przeprowadzili badanie na oddziale intensywnej opieki medycznej (MICU) w szpitalu Wisconsin, dysponującym 600 łóżkami. Ku ich zaskoczeniu, rezerwuarem bakterii okazały się… umywalki w salach chorych.

Aż 87 proc. umywalek znajdujących się w obok wejścia do toalety było zanieczyszczonych bakteriami Klebsiella pneumoniae carbapenemase (KPC), gram-ujemnymi prątkami, wysoce opornymi na leki, powodującymi infekcje związane z wysoką śmiertelnością. Jeśli chodzi o urządzenia sanitarne położone dalej od toalet, przy drzwiach, zanieczyszczonych było 21,7 proc. umywalek.

Zarazki mogą czaić się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Karen Hoffmann

Co ważne, badanie wykazało również, że w czterech z pięciu pomieszczeń, w których test na obecność bakterii w umywalce przy drzwiach wyszedł pozytywnie, umywalka przy toalecie również była zanieczyszczona. Sugeruje to zakażenie krzyżowe. Wyniki opublikowano w American Journal of Infection Control.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatniego roku przed badaniem MICU nie zgłosiło żadnego zakażenia bakteriami Klebsiella pneumoniae carbapenemase.

Klebsiella pneumoniae – jakie choroby powoduje

Najbardziej znaną bakterią z grupy Klebsiella pneumoniae carbapenemase jest superbakteria Klebasiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc).

W 2018 roku Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) alarmowało o ryzyku „transgranicznego zagrożenia” Klebasiellą pneumoniae po tym, jak na Gran Canarii zaraziło się kilkanaście osób. ECDC wydało specjalne ostrzeżenie dotyczące korzystania z usług lokalnych szpitali na Wyspach Kanaryjskich.

Choroby wywoływane przez bakterię Klebsiella pneumoniae to m.in.:

  • zapalenie płuc,
  • zakażenie krwi,
  • zakażenia ran,
  • infekcje pooperacyjne,
  • sepsa.

Autorzy badania z Milwaukee, dr Blake Buchan i dr Silvia Munoz-Price, podkreślają, że jest to pierwsze badanie bezpośrednio związane z zanieczyszczeniem umywalek w salach chorych. Choć nie wiadomo jeszcze, w jaki dokładnie sposób bakterie dostają się do umywalek, możliwe, że biofilmy znajdujące się w rurach przenoszą się między urządzeniami sanitarnymi albo spłukiwanie toalety generuje skażone krople, które następnie osiadają na umywalkach.

„Wiedza na temat zagrożeń środowiskowych ma kluczowe znaczenie dla ochrony bezpieczeństwa pacjentów, a to kolejny przykład tego, jak zarazki mogą czaić się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach” – skomentowała wyniki badań Karen Hoffmann, szefowa Association for Proffessionals in Infection Control and Epidemiology (APIC).

Źródło: sciencedaily.com