Zamknij

Pierwszy kalkulator ryzyka śmierci z powodu COVID powstał w Polsce

11.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 20:58

Kalkulator ryzyka śmierci z powodu koronawirusa analizuje najważniejsze czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Sprawdź, gdzie go znaleźć.

Kalkulator ryzyka śmierci z powodu koronawirusa
fot. Shutterstock
  • Pierwszy kalkulator ryzyka śmierci z powodu koronawirusa powstał w Polsce.
  • Kalkulator służy do oceny ryzyka śmierci z powodu COVID-19.
  • Kalkulator analizuje najważniejsze czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

Kalkulator ryzyka śmierci z powodu koronawirusa to pierwsze na świecie narzędzie służące do kompleksowej oceny ryzyka zgonu z powodu COVID-19. Kalkulator ryzyka śmierci z powodu koronawirusa powstał w Polsce, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Kalkulator ryzyka śmierci z powodu koronawirusa analizuje:

- Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny: najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1% przypadków śmiertelnych COVID-19 - mówi dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora.

Zespół naukowców z Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego w Gdyni na co dzień pracuje nad nowatorską aplikacją zdrowotną Vika, służącą do analizy stylu życia i pomocy w wydłużaniu czasu życia w zdrowiu.

- Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych - podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, lekarz i naukowiec, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Kalkulator ryzyka śmierci z powodu COVID-19 znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: ppnt.pl