Zamknij

Kalifornijski wariant koronawirusa. "Diabeł już tu jest"

24.02.2021 11:42
Shutterstock
fot. Shutterstock

Kalifornijski wariant koronawirusa sieje postrach wśród lekarzy. Z wstępnych badań wynika, że powoduje dwukrotnie wyższy poziom wiremii. Może zagrażać skuteczności szczepionki.

Kalifornijski wariant koronawirusa, znany jako B.1.427/B.1.429, niepokoi lekarzy za oceanem. Mógł pojawić się wiosną ubiegłego roku, ale dopiero zimą odnotowano skok zachorowań. Czy zagrozi efektywności szczepień?

Kalifornijski wariant koronawirusa - co o nim wiemy?

W nowym badaniu, które nie zostało jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, naukowcy przeanalizowali 2172 próbki wirusa zebrane w Kalifornii między wrześniem 2020 r. a styczniem 2021 r. Uczeni odkryli, że chociaż do września na próżno szukać było B.1.427/B.1.429 w laboratoriach, od września do stycznia liczba przypadków podwajała się co 18 dni, a po nowym roku stał się dominującym wariantem w Kalifornii - podał "The New York Times".

Co więcej, badania laboratoryjne wykazały, że kalifornijski wariant koronawirusa infekowała ludzkie komórki o 40% skuteczniej w porównaniu z wcześniejszymi szczepami. Ponadto osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na wariant kalifornijski, miały dwukrotnie wyższy poziom wiremii w nosie i gardle niż osoby zakażone innymi wersjami wirusa. Według "Los Angeles Times" może to oznaczać, że osoby zarażone kalifornijskim wariantem koronawirusa mogą rozprzestrzeniać SARS-CoV-2 łatwiej niż osoby zakażone innymi szczepami.

Naukowcy potwierdzają, że kalifornijski wariant koronawirusa należy uznać za zagrożenie podobne brytyjskiego wariantu koronawirusa, południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa i brazylijskiego wariantu koronawirusa.

"Diabeł już tu jest" - powiedział "LA Times" główny autor badania, dr Charles Chiu, wirusolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Źródło: livescience.com