Biochemik: "W badaniach nad COVID-19 obowiązuje jedna zasada"

28.08.2020 11:22
Badania nad COVID-19
fot. Shutterstock

- W badaniach nad COVID-19 obowiązuje pewna zasada - powiedziała kanadyjska biochemiczka prof. Joanne Lemieux, uchylając rąbka tajemnicy, jak wygląda naukowy wyścig o przełom w walce z koronawirusem.

COVID-19 to nowa choroba, na którą wciąż nie ma ani lekarstwa, ani szczepionki. Uczeni z całego świata prześcigają się w pozyskiwaniu funduszy, surowców oraz pozwoleń na badania. Naukowy wyścig śledzimy z zapartym tchem, czekając na magiczne słowa: "Mamy lek na koronawirusa" lub "Mamy szczepionkę na koronawirusa". Co jakiś czas nachodzą nas jednak wątpliwości: Czy oni cokolwiek wiedzą?

Koronawirus - co wiemy?

Codziennie pojawiają się nowe doniesienia na temat koronawirusa. Hydroksychlorochina działa w leczeniu COVID-19 - nie działa. Osocze ozdrowieńców może być podawane przy zaostrzeniu choroby - nie może. Dzieci nie roznoszą koronawirusa - roznoszą - zarażają bardziej niż dorośli. W efekcie czujemy się zagubieni, a lęk zmienia się w złość: Czy po pół roku od wybuchu pandemii oni cokolwiek wiedzą?!

I tak, i nie. Wiadomo, że COVID-19 to nie "zwykła grypa" ani "poważniejsze zapalenie płuc", ale choroba wielonarządowa, która atakuje nie tylko płuca, ale także mózg, serce, nerki, układ pokarmowy, a nawet skórę. W znakomitej większości zakażenie koronawirusem przebiega łagodnie, często bezobjawowo, ale w 1-2% ma przebieg ciężki, a czasem śmiertelny. Zaostrzenie choroby następuje przeważnie w 9.-12. dniu od wystąpienia pierwszych objawów. Obserwuje się wówczas: zmętnienie obrazu płuc w tomografii komputerowej, limfocytopenię, wysoki czas protrombinowy i rosnący poziomy D-dimerów. Rozległy stan zapalny powoduje akumulację leukocytów w tkankach, prowadząc do rozwoju zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).

Długotrwałe skutki COVID-19 to m.in.: przewlekłe zmęczenie, "mgła umysłowa", osłabienie mięśni, powikłania kardiologiczne. Pod względem śmiertelności w rankingu chorób zakaźnych COVID-19 (0,6%) uplasował się na razie na czwartym miejscu, za Ebolą, gruźlicą i odrą. Wciąż nie wiadomo jednak, co dokładnie powoduje zaostrzenie objawów, jakie markery mogą zwiastować ciężki przebieg choroby oraz jak zatrzymać jej rozwój.

Koronawirus - wyniki badań

Rąbka tajemnicy na temat naukowego wyścigu o przełom w walce z koronawirusem ujawniła prof. Joanne Lemieux, biochemiczka z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie.

- W badaniach nad COVID obowiązuje zasada, że wszystkie wyniki muszą być natychmiast upublicznione - powiedziała badaczka w rozmowie z "Medical Xpress"na temat testowanej nowej terapii na koronawirusa u kota.

To tłumaczy, dlaczego wyniki badań publikowane są jeszcze przed też przed recenzją, a sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie.

Być może pewnym rozwiązaniem problemu narastającego chaosu informacyjnego będzie centralna baza wiedzy o COVID-19, koordynowana przez Harvard Medical School, która już teraz zawiera dane z 96 szpitali z pięciu krajów.

Źródło: medicalxpress.com