Zamknij

Jest lek na Omikrona. Zbadano specjalny koktajl przeciwciał

07.12.2021 10:51
Denis Abramov/SPUTNIK Russia/East News
fot. Denis Abramov/SPUTNIK Russia/East News

Nowy wariant koronawirusa Omikron przenosi się bardzo szybko. Zdaniem naukowców może on stać się dominującym wariantem koronawirusa i wywołać kolejną falę infekcji SARS-CoV-2. Jak leczyć zakażenia Omikronem? Wytypowano skuteczny lek.

Według wstępnych badań koktajl przeciwciał sotrovimab jest skuteczny w walce przeciw wszystkim mutacjom wariantu Omikron — poinformowali we wtorek producenci leku GlaxoSmithKline (GSK) i Vir Biotechnology.

GSK podaje, że preparat ten działa przeciwko wszystkim 37 dotychczas zidentyfikowanym mutacjom Omikrona.

- Wstępne badania wykazały, że nasz koktajl przeciwciał jest skuteczny przeciw najnowszemu wariantowi Omikron, jak również wszystkim pozostałym wariantom zdefiniowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niepokojące (VoC - Variant of Concern) - oświadczył szef pionu badawczego GSK Hal Barron.

Preparat występujący pod nazwą Xevudy jest obecnie dopuszczony do użycia w nagłych przypadkach m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Jak działa sotrovimab?

Sotrovimab należy do klasy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi, które naśladują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm w celu zwalczania infekcji. Producenci precyzują, że "Sotrovimab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które łączy się z epitopem w domenie SARS-CoV-2, wiążącej receptor białka wypustek". 

Badania kliniczne wykazały, że może ono zarówno uniemożliwiać wnikanie wirusa do zdrowych komórek, jak i usuwać zakażone komórki.

Źródło: PAP/ska/ tebe/