Zamknij

Jak szczepionki przeciw COVID-19 wpływają na płodność? Nowe badanie

Alicja Bartosiak
25.01.2022 09:56
Jak szczepionka na COVID-10 wpływa na płodność
fot. EastNews

Eksperci od dawna przekonują, że szczepionki przeciw COVID-19 nie mają wpływu na płodność kobiet i mężczyzn. Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone w USA.

Jednym z mitów dotyczących szczepień przeciw COVID-19 jest jej rzekomy wpływ na płodność. Odkąd szczepionki zostały dopuszczone do użytku, pojawiają się głosy dotyczące jej szkodliwego działania na płodność. Jednak teorie łączące szczepionki z płodnością nie mają podstaw naukowych. Jak wynika z badań opublikowanych w piśmie „American Journal”, szczepienie nie zaburzają płodności zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. To zakażenie wirusem SARS-CoV-2 powoduje u mężczyzn krótkotrwałe obniżenie płodności.

Naukowcy z Boston University School of Public Health w Bostonie przeanalizowali dane zebrane wśród 2126 kobiet (z USA lub Kanady) oraz ich partnerów. Pary uczestniczyły w badaniu o nazwie Pregnancy Study Online (PRESTO). Rekrutowane są do niego panie próbujące zajść w ciążę, a ich stan zdrowia jest monitorowany aż do sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka. Regularnie zbierane są między innymi informacje socjologiczne, demograficzne, dotyczące stylu życia i zdrowia.

Naukowcy: nie ma żadnego związku między szczepieniem a płodnością

Podczas badań sprawdzano, czy zaszczepienie się przeciw COVID-19 (szczepionkami Pfizera, Moderny lub firmy Johnson and Johnson) może mieć wpływ na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w cyklu miesiączkowym.Okazało się, że odsetek ciąż u kobiet, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki, był niemal identyczny, jak wśród pań niezaszczepionych. Podobne wyniki uzyskano wśród partnerów kobiet. Również dodatkowe analizy, w których wzięto pod uwagę inne czynniki (takie jak liczba przyjętych dawek, producent szczepionki, wykonywany zawód czy miejsce zamieszkania), nie wykazały związku między szczepieniem a płodnością.

Zakażenie koronawirusem osłabia płodność u mężczyzn

U mężczyzn wpływ na płodność ma samo chorowanie na COVID-19, nie szczepionka. Badacze zaobserwowali, że zakażenie SARRS-CoV-2 może krótkotrwale obniżać płodność mężczyzn. Panowie, którzy mieli pozytywny wynik testu na koronawirusa w okresie krótszym niż 60 dni od danego cyklu, mieli obniżoną płodność w porównaniu z mężczyznami, którzy wcześniej byli zakażeni SARS-CoV-2. Jak podkreślają autorzy pracy, wyniki te potwierdzają rezultaty wcześniejszych badań, w których powiązano COVID-19 ze spadkiem jakości spermy i innymi zaburzeniami płodności. Ich zdaniem można by tego uniknąć dzięki szczepieniu się.

– Wiele osób w wieku reprodukcyjnym przytacza obawy o płodność, jako powód nieszczepienia się. Nasze badanie wskazuje po raz pierwszy, że szczepienie przeciw COVID-19 któregokolwiek z partnerów nie ma wpływu na płodność par próbujących zajść w ciążę poprzez stosunek płciowy – skomentowała główna autorka pracy dr Amelia Wesselink. Jak dodała, czas do zajścia w ciążę par był bardzo podobny niezależnie od tego czy ktoś przyjął szczepionkę, czy nie.

Źródło: PAP