Zamknij

Ulubione miejsca kleszczy na ciele. Grafika GIS podbija sieć

11.06.2019
Aktualizacja: 05.11.2020 21:07

Między palcami stóp, na linii bioder, za uszami, pod pachami. Gdzie jeszcze kleszcze lubią przyczepić się na ludzkiej skórze? Grafika przygotowana przez Główny Inspektor Sanitarny zobrazowała najbardziej narażone miejsca.

Kleszcze 2019 - jakie jest zagrożenie?
fot. Shutterstock

Występowanie kleszczy

„Sezon na kleszcze trwa. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało i głowę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych)” – czytamy na fanpage'u Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Ugryzienie przez kleszcza – objawy

Kleszczowe zapalanie mózgu daje objawy przypominające grypę. W pierwszej fazie choroby pojawia się gorączka, bóle mięśni, bóle głowy. Zwykle w ciągu tygodnia organizm sam zwalcza infekcję. Niestety, u części pacjentów dochodzi do rozwinięcia się drugiej fazy choroby i pojawienia się objawów neurologicznych. Ponownie pojawia się gorączka, silniejsze bóle głowy, mogą im towarzyszyć nudności i wymioty. Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego lub mózgu, co skutkuje niedowładami kończyn, zaburzeniami świadomości. Gdy po ugryzieniu przez kleszcza pojawiają się zaburzenia oddychania, choroba może być śmiertelna i szacuje się, że u około 1-2 proc. osób może mieć przebieg zakończony zgonem. Dlatego osoby, które często przebywają w lesie, powinny się zaszczepić.

Kleszcze – jak się chronić?

Internauci pod wspomnianym postem dzielą się informacjami o tym, jak najskuteczniej chronić się przed kleszczami. Okazuje się, że większość stosuje metodę kilkakrotnego oglądania ciała w odcinkach czasowych co kilka godzin. „Nie jest to zbyt wygodne, ale skuteczne” – pisze jedna z osób. „Zdarzało się niejednokrotnie, że za drugim razem dopiero znajdowałam kleszcza w skórze już »zakotwiczonego«, ale jeszcze nie na tyle, by zainfekował. Niemniej jednak nadal poszukuję sposobów na kleszcze” – dodaje. A jakie są wasze sposoby?

Obserwujmy dokładnie swoje ciało i samopoczucie. W ten sposób istnieje jeszcze szansa, żeby zdiagnozować wczesne stadium boreliozy, którą można wyleczyć.