Oceń
Występowanie kleszczy
„Sezon na kleszcze trwa. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało i głowę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych)” – czytamy na fanpage'u Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Ugryzienie przez kleszcza – objawy
Kleszczowe zapalanie mózgu daje objawy przypominające grypę. W pierwszej fazie choroby pojawia się gorączka, bóle mięśni, bóle głowy. Zwykle w ciągu tygodnia organizm sam zwalcza infekcję. Niestety, u części pacjentów dochodzi do rozwinięcia się drugiej fazy choroby i pojawienia się objawów neurologicznych. Ponownie pojawia się gorączka, silniejsze bóle głowy, mogą im towarzyszyć nudności i wymioty. Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego lub mózgu, co skutkuje niedowładami kończyn, zaburzeniami świadomości. Gdy po ugryzieniu przez kleszcza pojawiają się zaburzenia oddychania, choroba może być śmiertelna i szacuje się, że u około 1-2 proc. osób może mieć przebieg zakończony zgonem. Dlatego osoby, które często przebywają w lesie, powinny się zaszczepić.
Kleszcze – jak się chronić?
Internauci pod wspomnianym postem dzielą się informacjami o tym, jak najskuteczniej chronić się przed kleszczami. Okazuje się, że większość stosuje metodę kilkakrotnego oglądania ciała w odcinkach czasowych co kilka godzin. „Nie jest to zbyt wygodne, ale skuteczne” – pisze jedna z osób. „Zdarzało się niejednokrotnie, że za drugim razem dopiero znajdowałam kleszcza w skórze już »zakotwiczonego«, ale jeszcze nie na tyle, by zainfekował. Niemniej jednak nadal poszukuję sposobów na kleszcze” – dodaje. A jakie są wasze sposoby?
Obserwujmy dokładnie swoje ciało i samopoczucie. W ten sposób istnieje jeszcze szansa, żeby zdiagnozować wczesne stadium boreliozy, którą można wyleczyć.
Oceń artykuł