Zamknij

Jak prawidłowo założyć i zdjąć rękawiczki. WHO pokazuje, jak to zrobić

23.03.2020 16:12
Jak zakładać rękawice ochronne?
fot. Shutterstock

Wydaje się, że założenie lateksowych rękawiczek ochronnych to prosta czynność. Okazuje się jednak, że większość z nas nie wie, jak zrobić to właściwie. Podczas pandemii koronawirusa szczególnie ważne jest minimalizowanie ryzyka podczas wykonywania prostych czynności. Dlatego warto zapoznać się z instrukcją zakładania rękawiczek.

Koronawirus a zakładanie rękawiczek

Wiele osób już na samym początku popełnia błąd - w rękawice chirurgiczne dmucha powietrze, by szybciej się rozwinęły. W ten sposób zbiera się w nich para wodna i może dojść do zarażenia się koronawirusem.

Przed każdym założeniem oraz po każdym ściągnięciu rękawic powinniśmy przede wszystkim dokładnie umyć dłonie. Nakładanie gumowych rękawiczek ułatwią nam krótko obcięte paznokcie. Warto też zwracać szczególną uwagę na nasze odruchy, by nieświadomie nie dotykać dłońmi w rękawiczkach twarzy, nie przecierać oczu, drapać się po nosie czy mimochodem przeczesywać włosy. Takie bezwiedne zachowania tylko ułatwiają bakteriom i wirusom wniknięcie do naszego organizmu.

Instrukcja zakładania rękawiczek ochronnych

  1. Przed nałożeniem na dłonie rękawic dokładnie myj ręce wodą z mydłem przez minimum 20 sekund i odkaź je preparatem na bazie alkoholu (powyżej 60%).
  2. Po wyjęciu rękawic z opakowania uchwyć ją w miejscu, w którym powinien znajdować się nadgarstek i płynnym ruchem wsuń ą na dłoń. To samo zrób z drugą rękawiczką.
  3. Ważne, by przy zakładaniu rękawic nie dotknąć skóry przedramienia. Jeśli chcesz tego uniknąć, odwiń zewnętrzną powierzchnię nakładanej rękawicy zgiętymi palcami w taki sposób, aby udało się nałożyć rękawicę na drugą rękę.
e1912c1fd48d29058aaafcb08752bf6e,780,0,0,0
fot.

Instrukcja zdejmowania rękawiczek ochronnych

  1. Zdejmowanie rękawic warto zacząć od uchwycenia jednej z nich na wysokości nadgarstka w taki sposób, by nie dotykać skóry przedramienia, a w dalszej kolejności należy wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch.
  2. Po zdjęciu pierwszej rękawicy trzymaj ją w drugiej ręce, do której przyłóż palce, wsuwając je pod rękawiczkę i zwijając ją wzdłuż dłoni.
  3. Zdjęte rękawiczki wyrzuć do kosza i dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol.
    17c3d6d4e723c067bd5609cfc2f04a07,780,0,0,0
    fot.

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia od 70 do 90 proc. zakażeń szpitalnych przenoszonych jest przez personel medyczny (przede wszystkim przez ręce). Mycie i dezynfekcja dłoni są najważniejszymi procedurami w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym.

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)