Zamknij

Naukowcy wiedzą jak walczyć z bakteriami opornymi na antybiotyki

20.09.2021 09:44
Jak leczyć infekcje oporne na antybiotyki? Naukowcy odkryli sposób
fot. Shutterstock

Bakterie coraz bardziej mutują i stają się oporne na antybiotyki. Od wielu lat medycyna szuka rozwiązań, które pozwolą skutecznie leczyć takie choroby. Naukowcy z Francji i USA dokonali odkrycia, dzięki któremu będzie to możliwe.

Bakterie oporne na antybiotyki to ogromne zagrożenie dla ludzi. Zwłaszcza że groźne drobnoustroje cały czas ewoluują i namnażają się. Przykładem drobnoustroju opornego na działanie antybiotyków jest Mycobacterium abscessus – „krewniaczka”  bakterii wywołujących gruźlicę i trąd. Zakażenie bakterią powoduje poważne uszkodzenie płuc. Badacze  z Université de Montpellier we Francji i Uniwersytetu w Pittsburghu w USA znaleźli jednak sposób, aby sobie z nią poradzić.

Przełom w walce z bakteriami odpornymi na antybiotyki

Naukowcy z USA i Francji udowodnili, że specjalnie ukierunkowane bakteriofagi, czyli wirusy bakteryjne, wyposażone dodatkowo w antybiotyki są niezwykle obiecującą metodą zwalczania bakterii odpornych na antybiotyki.
Badacze użyli bakteriofagu, który sami wcześniej zidentyfikowali. Na potrzeby badań bakteriogag nazwano Muddy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że w warunkach laboratoryjnych wyjątkowo skutecznie i szybko zabija komórki M. abscessus. Naukowcy założyli, że Muddy doskonale sprawdzi się w leczeniu infekcji u ludzi.  Metodę leczenia przetestowano na rybce.
Wiedząc, że osoby chore na mukowiscydozę są szczególnie narażone na zakażenie M. abscessus, postanowili przetestować metodę na rybkach z gatunku danio pręgowane, które zostały „wyposażone” w kluczową mutację genetyczną powodującą mukowiscydozę u człowieka. Badacze zmienili również kilka innych genów u rybki, aby dokładnie odwzorować reakcje organizmu na infekcję. Kolejny etap badań polegał na pobraniu próbki opornej na antybiotyki bakterii M. abscessus i zarażeniu nią rybek. U wszystkich zakażonych osobników rozwinęły się poważne infekcje z ropniami, a śmiertelność była bardzo wysoka – przeżyło tylko 20 proc. obserwowanych danio.

Połączenie bakteriofagów i antybiotyków to nadzieja dla współczesnej medycyny?

Przełomem w badaniach okazało się wstrzykiwanie rybom Muddy’ego – na początku bez dodatku antybiotyku.Zwierzęta, które otrzymywały dawkę bakteriofagu przez 5 dni, przechodziły infekcje mniej poważnie, ich szanse na przeżycie wzrosły do 40 procent, a ropni na ciele było mniej. W tym momencie autorzy publikacji zaczęli szukać odpowiedniego antybiotyku, który można połączyć z Muddym. Odkryli, że całkiem skuteczna w zwalczaniu M. abscessus jest ryfabutyna.
Kolejnej grupie rybek podawano przez 5 dni mieszankę ryfabutyny i bakateriofagu. Wyniki badań dają nadzieję na skuteczne leczenie infekcji odpornych na antybiotyki. Okazało się, że leczenie skojarzone jeszcze bardziej złagodziło przebieg infekcji u rybek. Wskaźnik przeżywalności wzrósł do 70 proent, a ropni było znacznie mniej. Jak podkreślają naukowcy, to ogromna poprawa w porównaniu do ryb leczonych samym tylko antybiotykiem, u których przeżywalność wynosiła jedynie 40 procent.
Autorzy badania mają nadzieję, że przełomowa metoda leczenia zadziała również u ludzi. W najbliższym czasie będą prowadzone badania kliniczne. Jak twierdzą badacze: Wierzymy, że rybka ta pomoże nam znaleźć jeszcze wiele innych par bakteriofag-bakterii, które wspomogą lekarzy w walce z odpornymi patogenami.

Źródło: PAP