Zamknij

Jak długo zaraża: ospa, bostonka, jelitówka, półpasiec?

19.10.2022
Aktualizacja: 08.11.2022 17:43

Jak długo zarażają ospa, bostonka, jelitówka, półpasiec - to pytania kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania społecznego na jesieni. Sprawdź dlaczego.

Jak długo zaraża ospa, półpasiec, bostonka?
fot. Shutterstock

Choć powszechne "wirusówki" same w sobie groźne nie są, dla osób z grup ryzyka mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Wiążą się również z długimi zwolnieniami lekarskimi, co może przyczynić się do zaburzenia ciągłości pracy. Warto wiedzieć, jak długo zarażają ospa, "bostonka", "jelitówka", półpasiec i kiedy można "wyjść do ludzi".

Dziecko z wirusem w przedszkolu

Niedoleczony Jaś idzie do przedszkola, gdzie zaraża pięcioro dzieci. Mama jednego z nich jest w ciąży, spanikowana biegnie do lekarza.

Drugie zarażone przez Jasia dziecko ma w domu noworodka, który od razu ląduje z mamą na 10 dni w szpitalu. Tata musi skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, żeby ogarnąć "starszaka".

Trzecie dziecko ma problem z nerkami. Ponieważ nie może się odwodnić, lekarze na wszelki wypadek kładą je na obserwację w szpitalu. Rodzice zmieniają się w połowie tygodnia, żeby każde z nich mogło "trochę popracować".

Czwarte dziecko sprzedaje wirusa tacie. Wylęganie trwa kilka dni, tata czuje się dobrze, idzie do pracy i na tydzień wyłącza z gry prawie wszystkich kierowców autobusów w mieście.

Piąte zarażone przez Jasia dziecko ma babcię w trakcie leczenia onkologicznego....

Widać?

Jak długo zaraża ospa?

Ospa wietrzna to choroba wywoływana przez wirusa VZV. Jest bardzo zaraźliwa, szacuje się, że po kontakcie z ospą zachoruje 9/10 wrażliwych na zachorowanie osób. Choć dzieci przeważnie przechodzą ją dość łagodnie, zdarzają się powikłania kardiologiczne. Warto również wiedzieć, że po wyleczeniu ospy wietrznej wirus VZV zostaje w zwojach nerwowych. Przechorowanie ospy naraża dziecko na zachowanie na bardzo bolesnego półpaśca w przyszłości. Ospa stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży, wcześniaków, osób z niedoborami odporności, w trakcie leczenia onkologicznego. Zaraża do momentu przyschnięcia wszystkich wykwitów. Wytworzenie się strupków to znak, że możemy wracać do społeczeństwa.

Jak długo zaraża półpasiec?

Półpasiec to choroba wywoływana przez ten sam wirus co ospa wietrzna - VZV. Po kontakcie z półpaścem może rozwinąć się nie tylko półpasiec, ale i ospa. Szacuje się, że po kontakcie zachorują 4/10 osób wrażliwych na zachorowanie. Podobnie jak w przypadku ospy, półpasiec zaraża do momentu przyschnięcia wszystkich wykwitów.

Jak długo zaraża "bostonka"?

"Bostonka" to powszechnie funkcjonująca wśród rodziców choroba, której prawidłowa nazwa brzmi: choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (ChDSU; z ang. Hand, Foot and Mouth Disease). Wywoływana jest przez różne szczepy enterowirusów. Najpierw pojawia się gorączka, potem pęcherzykowate zmiany w jamie ustnej, w końcu - charakterystyczna wysypka po wewnętrznej stronie dłoni i stóp. Przebieg przeważnie jest łagodny, ale dzieci słabo jedzą i piją, zwłaszcza u najmłodszych należy uważać na odwodnienie. W rzadkich przypadkach może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia opon mózgowych lub rozwoju cukrzycy typu 1. Zakaźność utrzymuje się do momentu zniknięcia wysypki. Przeważnie jest to 7-10 dni.

Jak długo zaraża "jelitówka"?

"Jelitówka" to potoczna nazwa grypy żołądkowej, wywoływanej przez różne wirusy (m.in. rotawirusy, norowirusy, adenowirusy). Początek jest bardzo gwałtowny. Pojawiają się "chlustające wymioty", a następnie wodnista biegunka. Niemowlęta często wymagają hospitalizacji, ze względu na ryzyko odwodnienia. "Jelitówka" jest bardzo zaraźliwa, do zakażenia wystarczy śladowa ilość zarazków. Jest także rekordzistą w tym zestawieniu - zaraża jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów, a wirus wydalany jest z organizmu przez kolejne 2 tygodnie po wyzdrowieniu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, gov.pl