Zamknij

Jak długo zakażają chorzy na małpią ospę? Wyjaśniamy

25.05.2022
Aktualizacja: 26.05.2022 08:25

Chorzy na ospę małpią pozostają zakaźni dla otoczenia długo po odpadnięciu strupków - wskazuje nowe badanie opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma "The Lancet Infectious Diseases". Jak długo może trwać wydalanie wirusa z organizmu? Naukowcy przedstawiają raport.

Davor Puklavec/PIXSELL/Press Association/East News
fot. Davor Puklavec/PIXSELL/Press Association/East News

Wirus małpiej ospy może pozostawać w gardle i we krwi zakażonych długo po ustąpieniu infekcji na skórze. Niepokojące informacje opublikowano na łamach "The Lancet Infectious Diseases". Raport ujawnił, że ludzie dotknięci chorobą mogą być zakaźni długo po tym, jak ich wysypki się zagoją.

W raporcie opisano przypadki siedmiu osób, które chorowały na ospę małpią w Wielkiej Brytanii w latach 2018-2021. Żaden z pacjentów nie zmarł ani nie wymagał intensywnej terapii, ale niektórzy zostali przyjęci do szpitala w celu izolacji, by zapobiec dalszej transmisji wirusa.

- Podczas poprzednich epidemii małpiej ospy pacjentów uważano za zakaźnych, dopóki wszystkie zmiany nie zasklepiły się. W tych siedmiu przypadkach w Wielkiej Brytanii wydalanie wirusa obserwowano przez co najmniej trzy tygodnie po zakażeniu. Jednak dane dotyczące zakaźności pozostają ograniczone i są ważnym obszarem przyszłych badań - poinformowała współautorka raportu dr Catherine Houlihan z brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia i University College London.

Autorzy raportu wskazują, że wśród badanych były wyłącznie osoby, u których potwierdzono zakażenie związane z Afryką (podróże/kontakt z osobami przybywajacymi z Afryki). Nie uwzględniono jednak chorych, którzy zarazili się od innych osób z małpią ospą (roznoszenie się wirusa w społeczeństwie). 

Małpia ospa - jakie są objawy choroby?

Małpia ospa to choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. Wirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.

Osoby z podejrzeniem małpiej ospy powinny być badane i izolowane od momentu pojawienia się pierwszych objawów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk, PAP