Zamknij

1 gąbka = 82 miliardy bakterii. Wreszcie wiemy, jak często je zmieniać!

14.08.2017 19:35

Spór o to, czy popularne gąbeczki do mycia naczyń są groźne dla naszego zdrowia trwa od lat. Za wyjaśnienie, co właściwie kryją w sobie kolorowe "zmywaki" zabrali się Niemcy i uznali, że należy wymieniać je przynajmniej... raz na tydzień!

Hans, pixaby.com, CC0 Public Domain
fot. ---

Bomba biologiczna na zmywaku

Rozwiązania tej zagadki nie powstydziłby się ani prof. Baltazar Gąbka, ani żaden szpieg z Krainy Deszczowców. "Zaszczyt" znalezienia odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytanie o to, jakie zarazki kryją się właściwie w zwykłych, kuchennych gąbkach, przypadł jednak w udziale precyzyjnym Niemcom. Zespół uczonych z kilku różnych instytutów badawczych dokładnie przeanalizował zawartość tego - mogłoby się wydawać - banalnego przedmiotu, który większość z nas ma w swojej kuchni. 

Naukowcy poddali szczegółowym badaniom mikroskopowym gąbki pochodzące od mieszkańców Villingen-Shwenningen w Badenii-Wirtengergii. Do eksperymentów zakwalifikowano 14 "zmywaków", których skład przeanalizowano z wykorzystaniem metody sekwencjonowania DNA znalezionych w nich mikroorganizmów.

Na 16 cm sześciennych kuchennej gąbki naukowcom udało się zidentyfikować aż 82 miliardy bakterii - to prawie 11 razy więcej niż ludzi na świecie. Badacze wyróżnili 362 odmiany mikrobów w jednym czyściku. Taką ilość zarazków można porównać tylko z... ludzkimi odchodami!

Zobacz także

Mała gąbeczka jak broń masowego rażenia

Dr Markus Egert - mikrobiolog z Uniwersytetu Furtwangen w Niemczech podkreśla, że nie ma takiego drugiego miejsca na Ziemi, w którym byłoby tak dużo tych mikroorganizmów. Ciepłe i wilgotne środowisko, jakim jest powierzchnia gąbeczki do zmywania naczyń, jest niemal doskonałą wylęgarnią drobnoustrojów chorobotwórczych. 

Za najgroźniejsze z nich eksperci uznali:

  • bakterię wywołującą zapalenie opon mózgowych,
  • pałeczkę zapalenia płuc,
  • gronkowca złocistego,
  • salmonellę,
  • Escherichia coli (pałeczkę okrężnicy), która może powodować sepsę, zakażenia układu moczowego i przewodu pokarmowego,
  • bakterię Acinetobacter odpowiedzialną m.in. za zakażenia skóry,
  • Campylobacter jejuni - prowadzącą do zakażeń pokarmowych, obecną w odchodach
  • Moraxella osloensis - powodującą zapalenie spojówek przechodzące w konsekwencji w owrzodzenie rogówki.
Zrzut ekranu 2017-08-14 o 17.23.10
fot.

Gromada, klasa, porządek, rodzina - według takiego podziału badacze sklasyfikowali zarazki obecne na kuchennych gąbkach do zmywania

(fot. Massimiliano Cardinale, Dominik Kaiser, Tillmann Lueders, Sylvia Schnell, Markus Egert/Germany/Nature/Scientific Reports)

Zobacz także

Tydzień - tylko tyle gąbki do zmywania są zdatne do użycia

Nie ma się co łudzić, że jeśli dokładnie zdezynfekujemy nasze "czyściki" do zmywania, to uda się nam je odkazić.

Dr Egert potwierdza, że choć rzeczywiście można w ten sposób zlikwidować część bakterii, to jednak pozbędziemy się tylko tych, które są dla nas najmniej szkodliwe. Nie da się wyeliminować z ich powierzchni tych zarazków, które są najbardziej niebezpieczne dla naszego układu odporności. Niektórzy uważają, że wyparzenie gąbeczek wrzątkiem lub wsadzenie ich na kilka minut do mikrofalówki może pomóc je zdezynfekować. Niestety nie jest to takie proste.

Za najtrudniejszą do usunięcia niemiecki mikrobiolog uznał m.in. bakterię Moraxella osloensis - to właśnie przez nią u osób rzadko wymieniających kuchenne gąbki może dochodzić do podrażnień błony śluzowej gałki ocznej i zapalenia spojówek.

Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie rozwoju niebezpiecznych zarazków jest... wyrzucenie "starej" gąbki. Jak często powinniśmy to robić? Według ekspertów najlepiej wymieniać je na nowe co tydzień. Dłużej mogą posłużyć nam w innych pomieszczeniach - np. w łazience, ale w kuchni już po 7 dniach nagromadzenie groźnych zarazków na ich powierzchni może być na tyle duże, że bezpieczniej jest zrezygnować z rozprzestrzeniania mikrobów osiadłych na zużytym czyściku i wymienienie go na "nowy model". Karramba! Kto by przypuszczał, że zwykła gąbka może być takim źródłem nieszczęść...

 

sponge-52115_1920 (1)
fot.
fot. Hans, pixaby.com, CC0 Public Domain

Zobacz także

źródło: Nature

___

zdrowie.radiozet.pl/π