Zamknij

Jak Polacy radzą sobie podczas pandemii? Ważne są codzienne nawyki

23.11.2021 16:07
Samopoczucie Polaków podczas pandemii: co nam pomaga?
fot. Shutterstock

Pandemia COVID-19 ma wielki wpływ na codzienne życie Polaków. Jak w tym czasie nauczyliśmy się dbać o samopoczucie? Według najnowszych badań najlepszym sposobem, by zachować możliwie dobry nastrój, jest pielęgnowanie codziennych, zdrowych nawyków. Co dokładnie robią Polacy, by czas pandemii nie był tak trudny?

Coraz więcej osób jest zmęczonych pandemią. Rosnąca liczba zachorowań, widmo kolejnego lockdownu, strach o najbliższych – to wszystko sprawia, że w codziennym życiu trudno zachować spokój i radość. Jak Polacy radzą sobie z tą sytuacją? Według badań przeprowadzonych przez zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, opublikowanych łamach periodyku „Applied Psychology: Health and Well-Being”, Polakom pomagają nawyki, takie jak regularny tryb życia, stałe godziny snu, hobby, ćwiczenia fizyczne, unikanie komputera i złych wiadomości.

Jak dbamy o stan psychiczny podczas pandemii?

Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego postanowili sprawdzić, jakie zachowania poprawiają samopoczucie Polaków. W badaniu wzięła udział prawie setka młodych, dorosłych ochotników, którzy przez dwa tygodnie, cztery razy dziennie odpowiadali na pytania o swój nastrój i aktywności, którymi się zajmują. Wyniki wskazały kilka sposobów, które pomagają przetrwać czas epidemii w możliwie dobrym stanie psychiki.
Dobrze działa planowanie i stabilna rutyna. Pozytywny nastrój wspiera też regularny sen, ćwiczenia fizyczne i hobby. Znaczenie mają także bezpośrednie kontakty z innymi – rozmowy przez elektroniczne media pomagają słabiej. Ograniczenie czasu przed ekranem to przy tym kolejny czynnik, który wspiera psychikę.

Jakich zachowań lepiej unikać?

Istnieją pewne zachowania, które mogą wpływać na obniżenie nastroju podczas pandemii. Jak wykazała analiza, uczestnikom badania szczególnie szkodziło częste sprawdzanie raportów o zakażeniach i zgonach oraz czytanie wiadomości o pandemii.
– Zauważyliśmy, że nie wszystkie aspekty codziennej rutyny łatwo można przenieść do warunków online. Społeczne wymagania podczas lockdownu zmuszały ludzi do spędzania długich godzin przed komputerem, co nie jest dobre ani dla zdrowia, ani samopoczucia – mówi główny autor badania, dr Julian Zubek.

Źródło: PAP