Zamknij

Indyjski wariant koronawirusa o 40 proc. bardziej zakaźny

07.06.2021 10:05
Indyjski wariant koronawirusa
fot. Shutterstock

Indyjski wariant koronawirusa jest o ok. 40 proc. bardziej zakaźny od wariantu brytyjskiego - powiedział minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock. Pojawił się problem ze znoszeniem restrykcji.

Restrykcje w Wielkiej Brytanii miały być zdjęte 21 czerwca, ale decyzja stanęła pod znakiem zapytania. Datę tę wskazano w rządowej mapie jako najwcześniejszą możliwą, a nie sztywno określoną - przypomniał minister zdrowia Matt Hanckock.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Szacunki na temat zakaźności indyjskiego wariantu koronawirusa - od niedawna nazywanego oficjalnie przez Światową Organizację Zdrowia wariantem Delta - są nieco niższe od dotychczasowych, ale i tak jest to wyraźnie więcej niż w przypadku wariantu brytyjskiego (Alfa). Różnica sięga 40 proc., a według brytyjskich naukowców indyjski wariant już stał się dominujący w Wielkiej Brytanii.

Hancock powiedział w niedzielę w stacji BBC News, że rząd jest "całkowicie otwarty" na możliwość opóźnienia terminu zniesienia restrykcji koronawirusowych. Zauważył jednak, że o ile liczba nowo wykrywanych zakażeń nieco rośnie, to liczba hospitalizacji pozostaje na stałym poziomie, a zdecydowana większość pacjentów, którzy trafiają do szpitali, jest niezaszczepiona. Z kolei ci, którzy mimo szczepionki zakazili się, mają łagodniejszy przebieg choroby.

W niedzielę 6 czerwca poinformowano o wykryciu 5341 nowych zakażeń. To wprawdzie mniej niż w poprzednich dwóch dniach, ale łączna liczba z tego tygodnia - 33,5 tys. - jest aż o 49 proc. wyższa niż w tygodniu poprzednim.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,52 mln infekcji, z powodu których zmarło 127 840 osób. Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 40,33 mln osób, czyli 76,6 proc. dorosłych mieszkańców, a drugą - 27,66 mln, czyli 52,5 proc. dorosłych.

Źródło: PAP