Zamknij

Guma do żucia pomoże zahamować pandemię? Nowe badania

30.11.2021 12:35
Żucie gumy ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa: badania
fot. Shutterstock

Żucie gumy bezcukrowej, ze względu na korzyści zdrowotne jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Nowe badania przeprowadzone w USA dowodzą, że gumę do żucia można wykorzystać również do walki z pandemią. Jak miałby działać lek w postaci gumy?

  1. Guma do żucia jako lekarstwo na COVID-19
  2. W jaki sposób działa eksperymentalna guma?

Sięganie po gumę do żucia po posiłku to zdrowy nawyk; guma wspomaga produkcję śliny, która neutralizuje kwasy w żołądku. Dodatkowo uwalnia fluor w jamie ustnej i pomaga zapobiegać chorobom przyzębia. Guma ma również działanie terapeutyczne: łagodzi stres i niweluje ból głowy. By guma do żucia korzystnie działała na zdrowie jamy ustnej i ogólne samopoczucie, należy ją żuć maksymalnie przez 15 minut. Stosowanie gumy do żucia w nadmiarze może prowadzić do demineralizacji zębów i przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Według wcześniejszych badań gumy do żucia zawierające takie substancje jak wapń i wodorowęglany mogą poprawić stan jamy ustnej, ograniczając występowanie dolegliwości stomatologicznych i zmniejszając liczbę szkodliwych bakterii. Nowy pomysł dotyczący właściwości gumy do żucia, dotyczy wykorzystania jej do walki z koronawirusem, który atakuje coraz więcej osób na całym świecie. Stosowanie specjalnie zaprojektowanej gumy mogłoby w prosty sposób zahamować liczbę zakażeń.

Guma do żucia jako lekarstwo na COVID-19

Osoby przechodzące różne warianty COVID-19 mają wysoki poziom wirusa w ślinie. Stąd pomysł amerykańskich naukowców, którzy postanowili zbadać, czy da się zaprojektować gumę, która ograniczy ilość wirusa w jamie ustnej. Wyniki dają nadzieję na wynalezienie skutecznego lekarstwa.
Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Molecural Therapy”, eksperymentalna guma do żucia może ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2, wirusa wywołującego Covid-19.

W jaki sposób działa eksperymentalna guma?

Guma, która pozytywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej, nie jest nowym pomysłem. Jednak celowanie w koronawirusa tym sposobem jest podejściem nowatorskim.SARS-CoV-2 przedostaje się do ludzkich komórek, przyczepiając się do białek ACE2, znajdujących się na powierzchni niektórych komórek w naszym ciele. Naukowcy wyprodukowali więc gumę zawierającą wysoki poziom białek ACE2, znajdujących się w roślinach, zakładając, że białka te w gumie do żucia mogą "uwięzić" cząsteczki wirusa w jamie ustnej, redukując  możliwość zakażenia naszych komórek i rozprzestrzeniania się na innych ludzi.

Źródło: PAP