Zamknij

Gruźlica kości i stawów: ból, osłabienie, kaszel. Jak rozpoznać chorobę?

19.02.2019
Aktualizacja: 19.01.2021 23:25
Gruźlica kości i stawów
fot. Shutterstock

Gruźlica kości i stawów to bardzo poważna choroba, która zagraża życiu. Objawia się ona nietypowymi syndromami. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy gruźlicy kości i jak wygląda jej leczenie.

Gruźlica kości i stawów to drugi (po gruźlicy płuc) najczęściej występujący rodzaj tej choroby. Jej główną przyczyną jest wysiew gruźlicy w pierwotnych ogniskach, np. płucach, węzłach chłonnych, czy układzie pokarmowym.  Najczęściej zlokalizowana jest w kręgosłupie, stawie kolanowym lub stawie biodrowym. Gruźlica kości może doprowadzić w niektórych przypadkach do śmierci.

Przyczyny wystąpienia gruźlicy kości i stawów

Zazwyczaj gruźlica kości i stawów rozwija się jako wysiew gruźlicy pierwotnej. W większości przypadków jest to gruźlica płuc, ewentualnie węzłów chłonnych lub przewodu pokarmowego.

Gruźlica zajmująca kości i stawy może być też traktowana jako nawrót (ponowne zakażenie) u osoby, która wcześniej już chorowała i ma osłabioną odporność.

Do zakażenia dochodzi głównie przez krew lub drogą naczyń limfatycznych.

Bardzo często gruźlica kości i stawów jest początkowo mylona ze zwyrodnieniem stawu lub aseptycznym zapaleniem stawu. Wszystko przez podobne syndromy.

Objawy gruźlicy kości i stawów

Gruźlica kości i stawów objawia się między innymi:

 • Ogólnym osłabieniem,
 • Złym samopoczuciem,
 • Utartą apetytu,
 • Spadkiem masy ciała,
 • Kaszlem (nie we wszystkich przypadkach).
 • Dolegliwościami bólowymi,
 • Nadmierne pocenie się,
 • Powiększone węzły chłonne,
 • Stany podgorączkowe,
 • Blada skóra,
 • Niedokrwistość,
 • Przykurcze,
 • Nocne bóle stawów.

W zaawansowanej postaci choroby, w trakcie diagnostyki można potwierdzić także istnienie ropnia przykręgowego. Inne objawy zaawansowanym stadium choroby to także wygięcie kręgosłupa i powstanie garbu.

Diagnostyka gruźlicy kości i stawów

Przy podejrzeniu gruźlicy kości i stawów konieczne jest przeprowadzenie badania histopatologicznego, badań radiologicznych i laboratoryjnych. Bardzo ważne jest, aby wykonać badania mikroskopowe, które pozwolą stwierdzić obecność prątków gruźlicy.

Materiał do badań pobierany jest z płynu mózgowo-rdzeniowego i szpiku kostnego. W diagnostyce tego rodzaju gruźlicy sprawdza się także, czy choroba nie zaatakowała płuc, nerek oraz układu pokarmowego.

Leczenie gruźlicy płuc oraz stawów

Gdy choroba jest zdiagnozowana we wczesnym stadium, większość pacjentów osiąga całkowite wyleczenie bez żadnych powikłań. Główną metodą leczenia tego rodzaju gruźlicy jest stosowanie leków przeciwprątkowych.

Bardzo ważne, aby w trakcie farmakoterapii, oszczędzać kości i stawy. Oznacza to: leżenie w łóżku, stosowanie ochronnych, a także usztywniających kołnierzy, gorsetów i mankietów.

W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne, które polega na oczyszczeniu zakażonych kości i ewentualnie rekonstrukcje kręgów.

Głównym powodem niepowodzenia w leczeniu jest nieregularne stosowanie leków lub wykrycie gruźlicy kości i stawów w bardzo zaawansowanym stadium.

Szczepionka przeciwko gruźlicy

W Polsce przeciwko gruźlicy stosowane są obowiązkowe szczepienia lekarskie. Jest to pierwsze szczepienie noworodka. Wykonuje się jej w pierwszej dobie po urodzeniu. Finansowane jest ono w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.