Zamknij

Korzystasz z jacuzzi? Uważaj, to może skończyć się poważną infekcją skórną

29.07.2019 11:48

26-letnia kobieta — Taylor Bryant — wyjechała z rodziną na wakacje do Tennessee. Po kilku dniach zobaczyła na nodze groźne zmiany skórne, przypominające wysypkę. Kolejne dni powodowały, że stan się ostro pogarszał, postanowiła iść z tym do specjalisty. W wywiadzie lekarskim powiedziała, że ostatnie trzy dni spędziła w hotelowej wannie z hydromasażem. Jej historia to przestroga dla innych. 

Korzystasz z jacuzzi? Uważaj, to może skończyć się poważną infekcją skórną
fot. Shutterstock

„Każdej nocy, w niedzielę, poniedziałek i wtorek byliśmy w wannie z hydromasażem i basenie” – wyznała. Lekarze powiedzieli, że może mieć zapalenie mieszków włosowych Pseudomonas, znane również jako „wysypka gorąca”. Zakażenie jest spowodowane przez bakterię Pseudomonas aeruginosa i jest jedną z najczęstszych chorób związanych z wannami z gorącą wodą.

Ważna informacja

Pseudomonas aeruginosa - pałeczka ropy błękitnej - żyje głównie w glebie i wodzie oraz na powierzchni roślin i rzadko na skórze zwierząt. Niekiedy można ją również wyizolować ze skóry ludzi o prawidłowej czynności układu odpornościowego. Jedną z jej cech charakterystycznych jest zdolność do wytwarzania barwników.

Czy kąpanie się w jacuzzi w hotelu jest bezpieczne? 

Ryzyko zarażenia się tego rodzaju infekcją w wannie z hydromasażem jest zwiększone, ponieważ wysokie temperatury wody mogą powodować szybszy rozpad środków dezynfekujących, takich jak chlor.

taylor-2
fot.
taylor-7
fot.

COURTESY TAYLOR BRYANT

Bryant otrzymała doustny antybiotyk, ale jej infekcja nadal się nasilała, do tego stopnia, że nie była w stanie chodzić. „Mój mąż zapytał nawet: »Czy będziemy w stanie z tym walczyć? Czy mówimy o amputacji?« »Nic nie możemy obiecać teraz«” – odpowiadali lekarze. Wtedy lekarze leczyli ją antybiotykami dożylnymi, a jej infekcja w końcu zaczęła się poprawiać.

Ważna informacja

Bakteria pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) w warunkach prawidłowych bytuje głównie w obrębie jamy nosowej. Wywołuje często zakażenia szpitalne. Według danych CDC Pseudomonas aeruginosa jest przyczyną 4 na 1000 przypadków zakażeń w amerykańskich szpitalach.

Leczenie wysypki — zapalenia mieszków włosowych

Większość przypadków wysypki w wannie z gorącą wodą nie jest ciężka i znika sama bez leczenia. Ale w niektórych przypadkach to może być bardziej skomplikowane. Wysypka w gorącej wannie to rodzaj zapalenia mieszków włosowych, stan skóry, w którym dochodzi do zapalenia mieszków włosowych, zazwyczaj w wyniku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli infekcja postępuje do głębszej części pęcherzyka, może prowadzić do ropni, trwałego uszkodzenia skóry — w tym blizn lub ciemnych plam — lub nawracającej lub rozprzestrzeniającej się infekcji.

Bryant może teraz znowu chodzić i mówi, że już nigdy nie planuje pójść do jacuzzi. Aby zapobiec wysypce w wannie z hydromasażem, zaleca się prysznic z mydłem i czyszczenie stroju kąpielowego po wyjściu z wody. Ludzie mogą zapytać operatora jacuzzi, czy poziom środka dezynfekującego i pH jest sprawdzany co najmniej dwa razy dziennie.

Źródło: Live Science