Zamknij

Gorączka Mayaro - nowa choroba przenoszona przez komary atakuje Karaiby

16.09.2016 18:06

Eksperci z Uniwersytetu Florydzkiego potwierdzili pierwszy przypadek zakażenia wirusem Mayaro na Haiti, który wywołuje objawy podobne do gorączki Chikungunya - bóle stawów, mięśni, dolegliwości żołądkowe i wysypkę skórną.

Gorączka Mayaro - nowa choroba przenoszona przez komary atakuje Haiti
fot. ---

Do tej pory wirus był obserwowany jedynie w Amazonii. Jest on spokrewniony z arbowirusa Chikungunya powodującego tropikalną chorobę występującą głównie w Azji i wschodniej części Afryki, który podobnie jak wirus Zika przenoszony jest przez komary z rodzaju Aedes.

Prof. John Lednicky - mikrobiolog - twierdzi jednak, że nowy patogen wykazuje pewne różnice genetyczne w stosunku do wirusów wykrytych wcześniej w Brazylii. Na razie nie ma pewności, czy nowy szczep jest rekombinowany, czyli powstały z innych typów wirusa Mayaro, czy jest on unikatowy tylko dla Haiti.

Dolegliwości, które towarzyszą zakażeniu objawiają się wysoką gorączką, trwającą nawet kilka dni, przewlekłym bólem i zapaleniem stawów, problemami z mięśniami a także plamistą wysypką w obrębie tułowia i kończyn.

Naukowcy obawiają się, że wirus Mayaro może nieść za sobą równie poważne konsekwencje, jak w przypadku wirusa Zika, tym bardziej że nie wiadomo, w jaki sposób przedostał się na teren Karaibów.

Dr Glenn Morris z Uniwersytetu Florydzkiego przekonuje, że:

Wykrycie na Karaibach kolejnego wirusa przenoszonego przez komary może stanowić poważny problem.

Identyfikacja wirusa Mayaro na Haiti była możliwa dzięki porównaniu go z próbką krwi pobraną w styczniu 2015 roku od ośmiolatka cierpiącego na niezidentyfikowaną wtedy chorobę, której towarzyszyła gorączka i silne bóle brzucha.

Od dzieci z terenów wiejskich skarżących się na nietypowe objawy specjaliści z Uniwersytetu Florydzkiego pobrali wtedy osocze krwi i zbadali je pod kątem obecności arbowirusa Chikungunya powodującego tropikalną gorączkę. U jednego z chłopców udało się zidentyfikować zarówno wirusa dengi, jak i wirusa Mayaro.

Zobacz, jak wygląda cykl życia komarów Aedes!

nnnn
fot.