Gorączka czikungunia – tropikalna choroba w europejskich kurortach

19.06.2019
Aktualizacja: 05.07.2019 11:28
Gorączka czikungunia
fot. Shutterstock

Gorączka czikungunia (chikungunya) to choroba wirusowa przenoszona przez komary. Nie ma na nią szczepionki, dlatego też tak ważna jest profilaktyka zakażeń. Sprawdź, jakie są zalecenia dla podróżnych.

Wirus Czikungunia, podobnie jak wirus Dengi i wirus Zika, przenoszony jest przez komary występujące na obszarach tropikalnych i subtropikalnych w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Centralnej, w regionie Pacyfiku i w Afryce. Ich obecność odnotowano także w Europie. W hiszpańskim Alicante zaraziła się cała rodzina z Islandii.

Gorączka czikungunia – objawy

Komary, które przenoszą wirusa Czikungunia, to głównie komary z gatunków Aedes (Aedes aegypti i Aedes albopictus). Gorączka czikungunia rozwija się przeważnie w ciągu 3-7 dni po ukąszeniu przez zakażonego komara.

Wysokiej gorączce towarzyszy ból głowy i poczucie ogólnego rozbicia. Choremu doskwierają ból stawów i ból mięśni. Na ciele pojawia się wysypka. 

Nie ma szczepionki na wirusa Czikungunia ani profilaktyki lekowej przed podróżą, dlatego też kluczowe jest zapobieganie zakażeniom wirusem.

Gorączka czikungunia – zalecenia dla podróżnych

W 2018 roku Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat dotyczący profilaktyki zakażeń gorączką denga i gorączką czikungunia dla osób podróżujących do stref tropikalnej, subtropikalnej oraz śródziemnomorskiej.

Zalecenia GIS dotyczące profilaktyki chorób wirusowych przenoszonych przez komary:

  • używaj repelentów w celu uniknięcia pogryzienia przez komary, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, podczas przebywania na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń;
  • noś odpowiedni ubiór chroniący przed pokąsaniem przez komary (ubrania jasne, najlepiej zakrywające ciało z długimi nogawkami i rękawami, zakrywające stopy, nakrycie głowy);
  • używaj moskitier;
  • pozostawaj w pomieszczeniach (najlepiej klimatyzowanych lub posiadających wiatraki) w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa;
  • w razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską.

Warto podkreślić, że repelenty bezpieczne są dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Szczególne zalecenia obowiązują w przypadku małych dzieci:

  • nie używaj repelentów u dzieci poniżej 2. miesiąca życia;
  • nie stosuj produktów zawierających olejek eukaliptusowy (OLE) lub para-mentanodiol (PMD) u dzieci poniżej 3 lat;
  • nie nakładaj środków odstraszających owady na ręce, oczy, usta, skaleczenia lub podrażnioną skórę dziecka;
  • wózki i łóżeczka turystyczne przykrywaj moskitierą.

Gorączka czikungunia – leczenie

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów w trakcie podróży albo po powrocie do domu należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza i poinformować go o powrocie z zagranicy. Leczenie polega na odpoczynku, przyjmowaniu zwiększonej ilości płynów w celu obniżenia ryzyka odwodnienia, przyjmowaniu paracetamolu na obniżenie gorączki.

Ważne!

Nie należy przyjmować aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) do czasu wykluczenia dengi. Chodzi o zmniejszenie ryzyka krwawienia. W pierwszym tygodniu gorączki czikungunia należy unikać komarów, ponieważ wirus może przenosić się na innych ludzi!

W 2017 roku pojedyncze przypadki zachorowania na gorączkę czikungunia wystąpiły we Francji (region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) i Włoszech (region Lacjum – miasta Rzym, Anzio, Latina, w regionie Kalabria – miasto Guardavalle oraz regionach Emilia-Romania i Marche).

Zobacz takżeTuryści wrócili z Alicante zakażeni tropikalnym wirusem

Źródło: gis.gov.pl, cdc.gov