Zamknij

Swędziało go oko – okazało się, że był tam pasożyt!

12.10.2018 08:49

Pasożyty są wokół nas. Człowiek jest dla nich ostatecznym żywicielem. Gdy dostaną się do organizmu człowieka, mogą siać spustoszenie i doprowadzić u swojego żywiciela do utraty zdrowia, a nawet śmierci. Sprawdź, jak rozpoznać filariozę, chorobę pasożytniczą wywoływaną przez filarie.

Pasożyt w oku
fot. Shutterstock

Pewien 60-letni mężczyzna z Indii (ze stanu Karnataki – południowy zachód kraju) zgłosił się do lekarza, skarżąc się na ból i swędzenie w oku. W trakcie badania zdziwionym lekarzom ukazał się wijący się oku pasożyt. Po wyciągnięciu go z oka pacjenta okazało się, że miał on 15 cm i była to Filaria Bancrofta, nitkowiec ludzki, czyli nicień występujący w krajach o gorącym klimacie w Ameryce Południowej, w Azji i w Afryce. Kolejne badania potwierdziły obecność innych pasożytów tego gatunku we krwi mężczyzny. Mężczyzna nie wiedział, jak pasożyty dostały się do jego organizmu – lekarze przypuszczają, że przez ukąszenie komara, które są żywicielami pośrednimi (żywicielem ostatecznym jest człowiek oraz małpy).

Zobacz robaka w oku mężczyzny, który zgłosił się o pomoc do lekarzy:

pasozyt w oku
fot.

Źródło: dailymail.co.uk

Szacuje się, że na całym świecie zarażonych tym pasożytem jest około 120 mln ludzi, głównie w Afryce Środkowej, Ameryce Południowej i Środkowej oraz Azji. Powodują one chorobę – filariozę (łac. Filariasis).

Jak przebiega zakażenie tym pasożytem?

Człowiek zaraża się larwami tego pasożyta podczas ukąszenia komara – wraz z jego śliną przedostają się do krwiobiegu człowieka. Później osiadają one w węzłach chłonnych, gdzie dojrzewają i wzrastają (przez około 9 miesięcy). Zapłodniona samica nicienia po kolejnych trzech miesiącach wydala larwy, a one przedostają się z układu chłonnego do krwi obwodowej, skąd są wyssane przez komary odżywiające się krwią. Te pasożyty rzadko bytują w oku. Szacuje się, że dojrzały pasożyt może przetrwać w krwiobiegu człowieka od 5 do 7 lat, siejąc spustoszenie w jego organizmie.

Dlaczego filarie są niebezpieczne dla człowieka?

Pasożyty te powodują niedrożność węzłów i naczyń limfatycznych. Wraz z postępem choroby może dojść do rozwoju tzw. słoniowacizny kończyn, czyli ich obrzęku z towarzyszącym stwardnieniem skóry i rozrostem tkanki łącznej.

Filarioza – objawy choroby:

  • gorączka, dreszcze,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • zapalenie naczyń i węzłów chłonnych,
  • eozynofilia (zwiększona liczba eozynofilów, czyli granulocytów kwasochłonnych, we krwi obwodowej),
  • powiększenie części ciała, w której egzystuje pasożyt (najczęściej można go znaleźć w okolicach narządów płciowych, wokół gruczołów sutkowych, w pachwinach i kończynach). Olbrzymie zdeformowane części ciała noszą nazwę słoniowacizny;
  • okolice pasożytowania tego nitkowca najczęściej ulegają zakażeniu paciorkowcami i gronkowcami, co przejawia się zropieniem i martwicą tkanek,
  • pasożyty zlokalizowane w naczyniach (zatokach) i grudkach chłonnych narządów wewnętrznych, takich jak serce, płuca, wątroba, trzustka, śledziona, nerki, mogą upośledzać ukrwienie tych organów oraz wywoływać stany zapalne.

Mogą również pojawić się: suchy kaszel, duszności, ogólne osłabienie oraz utrata masy ciała. Te objawy to następstwo nadmiernej reakcji immunologicznej i aktywacji eozynofilów w organizmie człowieka prowadzącej do tropikalnej eozynofilii płucnej.

W przebiegu filariozy limfatycznej mogą się ponadto pojawić obrzęki jąder i najądrzy, które początkowo mają postać miękką, a z czasem twardnieją. Pojawić może się także chyluria, czyli obecność chłonki w moczu, co daje objaw mlecznego moczu.

Jak się leczy filariozę?

Lekiem stosowanym w leczeniu tej choroby pasożytniczej jest dietylkarbamazyna. Leczenie trwa zwykle 14 dni. Lek powoduje zabicie mikrofilarii, dlatego leczenie zaczyna się od mniejszej dawki leku i stopniowo się ją zwiększa, aby uniknąć reakcji alergicznej na rozpadające się pasożyty.

Innym lekiem stosowanym w leczeniu filariozy jest też doksycyklina w dawce 100 mg podawanej 2 razy dziennie przez 4-6 tygodni.

W przypadku zakażenia pasożytami (lub podejrzenia zakażenia) należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza, najlepiej chorób zakaźnych i tropikalnych. Długie przebywanie pasożytów w organizmie człowieka może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet śmierci.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk/ wylecz.to
--------------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/mk

zet.pl/mk