Fantastyczna trójka: chorzy w wieku 99 i 101 lat pokonali COVID-19

10.04.2020 19:51
Seniorzy z W.Brytanii zwalczyli koronawirusa
fot. Shutterstock

Fantastyczna trójka. W wielkiej Brytanii troje seniorów: dwie osoby w wieku 99 lat i jedna w wieku 101 lat pokonały chorobę COVID-19. To najprawdopodobniej najstarsi wyleczeni pacjenci w tym kraju i jedni z najstarszych na świecie.

Pierwsza z tej trójki wyzdrowiała 99-letnia Rita Reynolds. Po tym, jak 25 marca test wykazał u kobiety obecność koronawirusa, jej rodzinie powiedziano, aby się przygotowała na najgorsze. Tymczasem Reynolds, która podczas II wojny światowej przeżyła niemieckie bombardowanie, chowając się pod stołem kuchennym, zwalczyła wirusa. Kobieta cały czas pozostawała w domu opieki w Stockport pod Manchesterem, gdzie mieszka, wcale nie była hospitalizowana.

Wnuk Pani Reynolds żartował, że jego babcia wyzdrowiała, bo cały czas żywiła się kanapkami z marmoladą i herbatnikami, co zawsze było jej ulubionym jedzeniem.

Następnie ze szpitala w Worcester w środkowej Anglii, gdzie spędził ostatnie dwa tygodnie, wyszedł 101-letni Keith Watson.

- To jest Keith, ma 101 lat. Wrócił dzisiaj do domu po pokonaniu koronawirusa. Świetna robota wszystkich na oddziale 12 w szpitalu Alexandra, którzy tak dobrze opiekowali się Keithem przez ostatnie dwa tygodnie! - napisano na profilu szpitala na Facebooku, zamieszczając zdjęcie wyleczonego już pacjenta i opiekujących się nim lekarzy i pielęgniarek.

Ostatni z ,,fantastycznej trójki'' opuścił szpital w Doncaster w północnej Anglii 99-letni weteran II wojny światowej Albert Chambers.

- Niewiele można powiedzieć. Dziękuję bardzo. Doceniam wszystko, co dla mnie zrobiłyście. Nie ma niczego, co mogłyście zrobić lepiej - dziękował na pożegnanie pielęgniarkom.

W drugiej połowie marca koronawirusa pokonał 98-letni Jack Bowden z Boltonu koło Manchesteru, do zeszłego tygodnia najstarszy wyzdrowiały Brytyjczyk. Jego przypadek zasługuje na uwagę nie tylko z racji wieku, ale także szybkości powrotu do zdrowia. Test potwierdzający obecność koronawirusa został przeprowadzony 18 marca, a już 21 marca wypisano go ze szpitala.

Źródło: PAP