Zamknij

Antykoncepcja i HTZ zmniejszają ryzyko zgonu na COVID-19. Pomaga kobiecy hormon

18.05.2022
Aktualizacja: 18.05.2022 16:55
Estrogen zmniejsza ryzyko śmierci na COVID-19
fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Z badań brytyjskich naukowców wynika, że estrogen, jeden z kobiecych hormonów, które są w składzie pigułek antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej, może chronić przed COVID-19, a także łagodzić przebieg choroby.

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej ma związek z mniejszą umieralnością wśród kobiet przechodzących COVID-19 – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Family Practice” wydawanym przez Oxford University Press. Naukowcy z Uniwersytetu Southampton przeanalizowali dane z brytyjskiej bazy danych pacjentek, które dotyczyły ponad 1,8 mln dorosłych kobiet. Obserwacje są dość zaskakujące.

Estrogen chroni przed śmiercią z powodu COVID-19

W grupie pacjentek, którą analizowali naukowcy, odnotowano 5451 zachorowań na COVID-19. W przypadku kobiet, które stosowały hormonalną terapię zastępczą w ciągu sześciu miesięcy od momentu zdiagnozowania COVID-19, umieralność była mniejsza o 22 proc. w porównaniu z ogólną śmiertelnością z powodu COVID-19.

Wśród kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną nie odnotowano zgonów z powodu COVID-19.

Z dotychczasowych badań obserwacyjnych wynika, że estrogen może chronić przed COVID-19, a także łagodzić przebieg choroby. Mechanizm wpływu tego hormonu nie został jednak jeszcze poznany.

Na COVID-19 umarło więcej mężczyzn niż kobiet

– Wyniki tych badań wskazują, że estrogen rzeczywiście może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Pozwala to lepiej zrozumieć, dlaczego mniej kobiet niż mężczyzn było hospitalizowanych lub zmarło z powodu tej choroby – komentuje Christopher Wilcox, jeden z autorów badań.

Opublikowane niedawno dane z 38 krajów wskazują, że ryzyko zgonu związanego z COVID-19 jest 1,7-krotnie wyższe u mężczyzn niż u kobiet.

Źródło: PAP / „Family Practice”