Prof. Horban: epidemia wróci jesienią, trzeba się do niej przygotować

02.06.2020 11:59
Czy czeka nas druga fala epidemii?
fot. Shutterstock

Czy grozi nam kolejna fala epidemii koronawirusa? Prawdopodobnie tak. Profesor Horban zachęca, by odpowiednio przygotować się do jesiennej epidemii. Konsultant krajowy apeluje, by na obecność koronawirusa badać pacjentów i personel medyczny. Zachęca też do szczepień przeciw grypie.

Nie uporaliśmy się jeszcze z jedną epidemią, a naukowcy zapowiadają już drugą. Zdaniem profesora Andrzeja Horbana, krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych, musimy przygotować się na kolejną epidemię koronawirusa jesienią. Ekspert apeluje, by nie składać broni i odpowiednio przygotować się do kolejnej fali zakażeń, testując pacjentów zgłaszających się do szpitali, personel medyczny i osoby z wysokiego ryzyka. 

- Musimy przygotować się na jesień. Teraz ta nasza epidemia to jest naprawdę piękna rzecz - 200, 400 czy 500 przypadków w skali 40 mln kraju to jest naprawdę niewiele. Tysiąc osób, które zmarło, to naprawdę jest niewiele. Także jesteśmy w znakomitej sytuacji - stwierdził prof. Horban w czasie posiedzenia komisji zdrowia poświęconej sytuacji epidemii.

Musimy przygotować się na jesienną epidemię

Profesor Horban stwierdził, że przychodzi czas ''rozsądnego testowania''.

- To czas, który jest przed nami. Mamy dwa miesiące, by to sprawnie zaczęło działać nie tylko w Warszawie, ale w innych szpitalach, bo tam mówiąc szczerze, jeszcze to nie działa - powiedział konsultant krajowy.

Profesor Horban zauważył, że istnieją możliwości testowania, a badaniom na wykrycie koronawirusa powinny być poddawani pacjenci zgłaszający się do szpitala i personel medyczny.

Profesor podkreślił wagę szczepień przeciw grypie w nadchodzącym sezonie. Choć ta szczepionka nie chroni przed zakażeniem koronawirusem, to chroni przed grypą.

- Na jesieni będziemy mieli następne pytanie: ile jest koronawirusa w grypie, ile jest grypy w grypie, ponieważ będziemy znowu mieli zakażenia grypopodobne - dodał prof. Horban.

Zdaniem konsultanta krajowego szczepić powinien się przede wszystkim personel medyczny, ale tak naprawdę szczepionkę powinien rozważyć każdy, bo wyszczepialność w Polsce wynosi ok. 4 procent.

Źródło: PAP