Zamknij

To nie koniec pandemii? Eksperci: czeka nas czwarta fala koronawirusa

06.05.2021 13:10

Czeka nas czwarta fala koronawirusa? Eksperci ostrzegają, że pandemia wcale nas nie opuszcza. Wciąż zbyt mało osób jest zaszczepionych, a luzowanie obostrzeń może prowadzić do kolejnej fali zakażeń wirusem i zachorowań na COVID-19. Kiedy czwarta fala? Czy jesteśmy świadomi zagrożenia?

Bartosz Staszewski/East News
fot. Bartosz Staszewski/East News

Szczepienia przeciw COVID-19 są w Polsce prowadzone od grudnia 2020 roku. Wydaje się, że zainteresowanie jest ogromne, szczepią się seniorzy, nauczyciele, medycy, osoby starsze i bardzo młode, celebryci, politycy - tymczasem okazuje się, że zaszczepionych (i chętnych na szczepienia) jest wciąż zbyt mało.

Niewielka liczba osób zaszczepionych, luzowanie obostrzeń - to zdaniem ekspertów może być przepis na czwartą falę koronawirusa.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 powiedział w rozmowie z ''Wyborczą'':

- Pierwszą dawkę przyjęło jak na razie niewiele ponad 20 proc. populacji Polski. Niezaszczepionych jest nadal 40 proc. osób z grupy 60+. Ile z nich się jeszcze zaszczepi? To kluczowe pytanie, bo to właśnie takie grupy niezaszczepionych są zarzewiem kolejnych fal epidemii - ostrzegł dr Grzesiowski.

Kiedy czwarta fala koronawirusa?

Czwarta fala pandemii może pojawić się już jesienią, ale wszystko zależy od zachowania ludzi. 

Kiedy należy spodziewać się wzrostu zakażeń?

- To zależy od mobilności społeczeństwa. Im będzie ona większa, tym większe prawdopodobieństwo kolejnej fali. Niektóre firmy już nakłaniają pracowników, żeby wrócili do biur. W lecie będzie też więcej imprez. Jeżeli dodamy do tego powrót dzieci do szkół, to kolejna fala czeka nas najprawdopodobniej jesienią - powiedział ''Wyborczej'' dr Grzesiowski.

Zdaniem eksperta obecny okres spadku liczby zakażeń powinien zostać wykorzystany do przygotowania się na kolejną falę.

- Trzeba przegrupować siły i środki. Udoskonalić metody leczenia i programu szczepień, rozszerzyć testowanie i monitorowanie poszczególnych wariantów koronawirusa. Do tego poprawić szczelność granic, kwarantanny, izolacji, a także proces dochodzeń epidemiologicznych w ogniskach.

Przed czwartą falą ostrzega też epidemiolog i szefowa oddziału chorób zakaźnych szpitala św. Antoniego w Paryżu Karine Lacombe. Zdaniem Lacombe lato może być koszmarem z uwagi na powrót pandemii, a ustalony przez prezydenta Emmanuela Macrona harmonogram luzowania obostrzeń sanitarnych jest ''bardzo, bardzo optymistyczny''.

We Francji 19 maja otworzyć się będą mogły wszystkie placówki handlowe, złagodzony zostanie też obowiązek pracy zdalnej. Do uczestnictwa w zbiorowych imprezach wymagany ma być tzw. paszport sanitarny. Wszyscy będą musieli go okazać, wchodząc do kina, teatru lub na stadion, tak samo jak na targach i wystawach gromadzących ponad 5 tys. osób.

Jak to wygląda w Polsce? ZOBACZ harmonogram luzowania obostrzeń

Źródło: PAP, warszawa.wyborcza.pl