Zamknij

Dorośli nie chcą się szczepić, a do szpitali trafiają ich dzieci

19.10.2021 16:56
Dziecko w szpitalu
fot. Shutterstock

Małe dzieci zakażone wirusem SARS-CoV-2 coraz częściej trafiają do polskich szpitali. Lekarze przyznają, że w większości są to pacjenci, których rodzice zrezygnowali ze szczepień przeciw COVID-19. Choć sami czują się dobrze, to konsekwencje ich decyzji odczuwają dzieci.

Nie wszystkie dzieci przechodzą COVID-19 łagodnie. TVN24 podaje, że w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w piątek 15 października przebywało sześcioro dzieci zakażonych koronawirusem. Wśród nich było kilkunastodniowe niemowlę.

Za decyzje rodziców mogą zapłacić dzieci

Władze placówki poinformowały, że pacjenci w większości pochodzą z domów, w których rodzice nie zaszczepili się przeciw COVID-19

- Gdy lekarze pytają rodziców, czemu się nie zaszczepili, najczęściej słyszą "bo nie" - powiedziała w rozmowie z TVN24 Agnieszka Ogrodnik, zastępca kierownika oddziału pediatrycznego gdańskiego szpitala.

Eksperci wyjaśniają, że wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ich działania wpływają na najmłodszych. Częstym źródłem zakażenia koronawirusem są w przypadku dzieci ich rodzice.

Specjaliści przypominają też, że nie wszystkie dzieci przechodzą COVID-19 łagodnie.

- Delta jest również niebezpieczna dla dzieci. W tym zakresie, że szybciej rozmnaża się w naszym organizmie. To powoduje najczęściej ciężkie zapalenia płuc, ciężkie zapalenia oskrzeli i tu już domowa terapia nie wystarcza, te dzieci muszą być przyjmowane do szpitali — powiedział w wywiadzie dla Faktów TVN dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID.

COVID-19 zagraża szczególnie noworodkom i niemowlętom, które nie zdążyły jeszcze wykształcić odporności. 

Lekarze przypominają również, że łagodne przechorowanie COVID-19 nie wyklucza wystąpienia u dziecka groźnego zespołu pocovidowego, czyli tzw. PIMS.

Objawy COVID-19 u dziecka inne niż u dorosłych

Dzieci przechodzą często COVID-19 bezobjawowo. Rzadziej niż dorośli występują u nich ciężkie dolegliwości. Nie warto jednak lekceważyć symptomów choroby, bo COVID-19 może w przypadku małych dzieci prowadzić do rozwoju poważnych powikłań.

Najczęstsze objawy COVID-19 u dzieci:

  • kaszel
  • gorączka (ok. 38 stopni)
  • katar
  • czasem wymioty i biegunka
  • ból gardła
  • osłabienie

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: tvn24.pl, faktytvn24.pl, medicover.pl