Oceń
Komary - uprzykrzają życie podczas spotkań w ogrodzie, wakacji nad jeziorem, na łące, w parku, a nawet w zaciszu domowym. Jak odstraszyć komary? Oto najczęściej stosowane domowe sposoby.
10 domowych sposobów na komary
- Olejki eteryczne - olej z trawy cytrynowej, olej goździkowy
Bezpieczny dla dzieci odstraszacz komarów możesz samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy posmarować odsłonięte części ciała, by odstraszyć komary. Wystarczy, że do butelki wlejesz po 20 kropli różnych olejków eterycznych: cedrowy, rozmarynowy, mięty pieprzowej oraz goździkowy i rozcieńczysz je ze 100 ml oleju bazowego np. olejem jojoba, słonecznikowym, z pestek winogron lub oliwą z oliwek.
- Rośliny na balkonie lub w ogródku
Posadź w ogrodzie oraz w pobliżu okien i drzwi domu rośliny i zioła odstraszające komary takie jak: lawendę, kocimiętkę, miętę, bazylię, rozmaryn, aksamitki, pelargonie, czosnek, melisa. Rozpylający się mocny zapach roślin na pewno odstraszy pasożyty.
- Cebula i czosnek
Komary nie lubią pewnych zapachów. Zapach położonego na parapecie plaster cebuli lub czosnku powinien skutecznie odstraszyć komary. Podobnie działają cebulki zasadzone w ogródku.
W walce z komarami zaleca się również jedzenie czosnku (1 ząbek lub 1 kapsułka czosnkową) dziennie, smaruj przeciśniętym przez praskę czosnkiem miejsca pulsu lub zmieszaj go z wodą i spryskaj nią swoje ciało.
- Domki dla jerzyków
Obecność jerzyków (ptaków) to bardzo skuteczna broń w walce z komarami. Jeden jerzyk w ciągu doby zjada ok. 20 tys. owadów, w tym wiele dokuczliwych dla człowieka. Zachęć więc jerzyki, jaskółki, ważki, nietoperze do zamieszkania w twoim ogrodzie. Odżywiają się one komarami - zjadają ich nawet kilka tysięcy dziennie!
- Miętowy płyn do płukania ust
Do spryskiwacza wlej płyn do płukania ust i rozpyl go w swoim ogrodzie. Spryskaj nim pnącza, kwiaty i krzewy
- Olej w sprayu
Aby zabić larwy i zapobiec rozmnażaniu się komarów spryskaj powierzchnię wody olejem w sprayu. Olej powstrzyma je od rozmnażania.
- Olej z miodli indyjskiej
Zrób domowy preparat przeciw komarom z 1 łyżki oleju z miodli indyjskiej z 4 litrami wody i spryskaj nim rośliny w ogrodzie.
- Olej z drzewa herbacianego
Zmieszaj olej z wodą i spryskaj pomieszczenie.
- Bransoletki od komarów
Uwaga - działają tylko od 15 minut do jednej godziny. Podobnie jest ze świecami zapachowymi.
- Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy skutecznie poradzi sobie ze swędzeniem i pieczeniem po ugryzieniu owadów, takich jak komary czy mrówki. Wystarczy potrzeć nim bolące miejsce.
Ciekawostki o komarach
- Komary składają larwy najczęściej na stojących wodach, po 2-3 dniach wykluwają się z nich larwy.
- Komara wabi kwas mlekowy i amoniak zawarty w pocie oraz wydychany dwutlenek węgla. Dlatego sportowców “lubią” najbardziej.
- Komar wprowadza ślinę, która zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu krwi.
- Organizm reaguje alergicznie poprzez nagłe rozszerzenie naczyń krwionośny (swędzące bąble).
Oceń artykuł