Zamknij

"Długi covid" wymaga pogłębionej diagnostyki

18.11.2020
Aktualizacja: 18.11.2020 09:50
Długi covid
fot. Shutterstock

"Długi covid" to nie tylko pozostałość po zakażeniu koronawirusem, którą po prostu "trzeba przeczekać". Z najnowszych badań wynika, że stan ten wymaga pogłębionej diagnostyki.

" Długi covid" to uciążliwe dolegliwości utrzymujące się po przejściu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 10 procent ozdrowieńców. Są to osoby generalnie zdrowe, "w kwiecie wieku", a mimo to organizm nie może dojść do siebie po chorobie. Ci ozdrowieńcy czują się pominięci przez system. Po zakończeniu kwarantanny nikt się już nimi nie interesuje. Na własną rękę szukają pomocy w mediach społecznościowych, zrzeszając się w grupach "long covid". Tymczasem z najnowszych badań wynika, że mogą potrzebować fachowej pomocy.

Długi covid - uszkodzenie narządów

Dotychczas uważało się, że "długi covid" to pozostałość po zakażeniu koronawirusem, którą po prostu "trzeba przeczekać". Dużo odpoczywać. Daj sobie szansę na zregenerowanie się organizmu. Niestety sprawa nie jest taka prosta.

Badanie przeprowadzone przez firmę Coverscan ujawniło, że prawie 70% ozdrowieńców z "długim covid" cierpi na upośledzenie jednego lub więcej narządów (płuca, serce, wątroba, trzustka), a co czwarty ma wyniszczone dwa lub więcej narządy - donosi "Yorkshire Post".

W testach wzięło udział 500 ochotników z "długim covid". Po wypełnieniu kwestionariuszy on-line ozdrowieńcy zostali poddani badaniom krwi oraz badaniom rezonansem magnetycznym. Wśród najczęściej zgłaszanych objawów powtarzały się: duszność, zmęczenie, "mgła mózgowa" oraz ból różnych części ciała.

Długi covid - objawy:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • zadyszka,
  • duszność,
  • tzw. mgła mózgowa,
  • bóle i osłabienie mięśni,
  • zespół stresu pourazowego.

Długi covid - rehabilitacja

Badanie Coverscan wykazało, że w niektórych przypadkach istniała korelacja między miejscem uszkodzenia narządu a objawami. Na przykład duszność może być objawem uszkodzeniem płuc lub serca, podczas gdy objawy żołądkowo-jelitowe sugerują raczej problemy z wątrobą lub trzustką. Dobrą wiadomością jest fakt, że większość dolegliwości miała charakter łagodny.

Eksperci podkreślają, że konieczne jest objęcie kompleksową opieką ozdrowieńców z "długim covid", bo w dobie pandemii ciężko, żeby krążyli oni od kardiologa, poprzez gastroenterologa, do neurologa. W Polsce opieką osób po COVID-19 zajmuje się ośrodek rehabilitacji pocovidowej w Głuchołazach.

Źródło: yorkshirepost.co.uk