Zamknij

Długi covid może mieć trzy odmiany. Ich objawy się różnią

10.08.2022
Aktualizacja: 10.08.2022 13:40

Długi covid może mieć różne oblicza. Naukowcy odkryli, że istnieją przynajmniej trzy odmiany long covidu. Czym się one charakteryzują?

Długi covid odmiany
fot. Shutterstock

Długi covid (inaczej long covid) występuje w trzech odmianach. Każda z nich wiąże się z innymi symptomami i wymaga innego podejścia do leczenia – uważają naukowcy w King's College London.

Długi Covid to utrzymywanie się powikłań po początkowej infekcji koronawirusem dłużej niż 12 tygodnie (czasem nawet kilka miesięcy, a nawet lat). Pacjenci doświadczający długiego covidu mają też różne objawy. Badacze z King's College London przebadali 1459 osób żyjących z tą chorobą, które nadal borykają się z objawami co najmniej 12 tygodni po zakażeniu.

– Zebrane dane wyraźnie pokazują, że zespół chorobowy następujący po przebyciu COVID-19 występuje w kilku podtypach. Zrozumienie podstawowych przyczyn ich powstania może pomóc w znalezieniu strategii leczenia – uważa dr Claire Stevens, główna autorka badań klinicznych z KCL i dodaje, że wyróżniono trzy odmiany długiego covidu.

  • Pierwsza odmiana długiego covidu – dotyczy chorych, którzy zakazili się koronawirusem w czasie, gdy jego najbardziej rozpowszechnionymi wariantami były Alfa i Delta. Pacjenci z tą odmianą długiego covidu doświadczają objawów neurologicznych, w tym zmęczenia, mgły mózgowej i bólu głowy.
  • Druga odmiana długiego covidu – osoby doświadczające tej odmianu długiego covidu mają problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej i duszności, co może wskazywać na uszkodzenie płuc. Objawy te były powszechne wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii.
  • Trzecia odmiana długiego covidu – pacjenci z tą odmianą mają różnorodne objawy, w tym kołatanie serca, ból mięśni oraz zmiany skórne.

Źródło: SkyNews/ PAP