Zamknij

10 najczęstszych objawów, które zwiastują długi COVID

20.07.2021
Aktualizacja: 20.07.2021 12:05
Moritz Thibaud/ABACA/Abaca/East News
fot. Moritz Thibaud/ABACA/Abaca/East News

Naukowcy wyłonili 10 objawów, które zwiastują długi COVID. Obecność więcej niż 5 objawów z tej listy znacznie zwiększa ryzyko rozwoju zespołu postcovidowego. Co to za objawy? Zobacz listę symptomów, które mogą zwiastować rozwój długiego COVID.

Długi COVID opisywany także jako "syndrom postcovidowy", to zespół objawów, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po przejściu zakażenia koronawirusem.

Badanie naukowców z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii wykazało, że osoby, które doświadczają konkretnych objawów w pierwszym tygodniu zakażenia, są bardziej narażone na rozwój tzw. długiego ogona COVID niezależnie od wieku i płci.

Artykuł na ten temat ukazał się w ''Journal of the Royal Society of Medicine''.

Długo COVID: tych 10 objawów zwiększa ryzyko zachorowania

Kierowana przez dr. Olalekana Lee Aiyegbusiego specjalna grupa badawcza o nazwie Therapies for Long COVID dokonała obszernego przeglądu aktualnych badań dotyczących częstości występowania objawów, powikłań i leczenia przewlekłego COVID.

Zebrane przez badaczy dane ujawniły dziesięć najczęstszych objawów, które zwiastują tzw. długi COVID. Są to:

 1. przewlekłe zmęczenie,
 2. duszność,
 3. ból mięśni,
 4. kaszel,
 5. ból głowy,
 6. ból stawów,
 7. ból w klatce piersiowej,
 8. upośledzony zmysł zapachu,
 9. biegunka,
 10. upośledzony zmysł smaku.

Innymi częstymi symptomami są też upośledzenie funkcji poznawczych, utrata pamięci, lęk i zaburzenia snu.

Naukowcy podzielili te objawy na dwie główne grupy:

 1. pierwszą, obejmującą wyłącznie zmęczenie, bóle głowy i dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych,
 2. drugą składającą się z dolegliwości wieloukładowych, w tym utrzymującej się gorączki i objawami gastroenterologicznymi.

Następnie wyliczyli, że obecność więcej niż pięciu wymienionych wyżej objawów w pierwszym tygodniu aktywnej infekcji była istotnie związana z rozwojem przewlekłego COVID niezależnie od wieku i płci.

- Ani biologiczne, ani immunologiczne mechanizmy długiego COVID, ani żadne uzasadnienie tego, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na to zjawisko, nie są jeszcze jasne, co bardzo ogranicza rozwój terapii. A jest bardzo ważne, aby szybko reagować na te problemy - powiedział dr Shamil Haroon, współautor badania.

Autorzy porównują sytuację do innych koronawirusów. W przypadku SARS lub MERS trajektoria choroby wygląda bowiem podobnie: 25 proc. osób jeszcze 6 miesięcy po wypisie ze szpitala ma obniżoną czynność płuc i wydolność wysiłkową.

- Szeroki zakres potencjalnych objawów i powikłań, których mogą doświadczać pacjenci z przewlekłym COVID, wskazuje na potrzebę głębszego zrozumienia przebiegu klinicznego choroby. Istnieje pilna potrzeba opracowania lepszych, bardziej zintegrowanych modeli opieki w celu wsparcia i leczenia pacjentów z długim ogonem COVID oraz poprawy ich wyników klinicznych - podsumowali autorzy publikacji.

Źródło: PAP, naukawpolsce.pap.pl