Zamknij

Długi COVID tylko u nieszczepionych? Lekarka wyjaśnia

26.07.2021
Aktualizacja: 26.07.2021 13:10
Długi COVID
fot. Shutterstock

Zdaniem naukowców długi COVID może dotknąć wiele milionów ludzi na świecie. Badacze przewidują, że może to być kolejna ''katastrofa zdrowotna''.  Syndromu postcovidowego można jednak uniknąć. Mikrobiolog, dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza wyjaśnia, jak uchronić się przed długim COVIDEM.

  1. Długi COVID nie grozi zaszczepionym

Długi COVID zwany również zespołem postcovidowym, to sytuacja, gdy po wyleczeniu infekcji koronawirusem objawy COVID-19 wciąż się utrzymują. Przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią, obniżenie sprawności i wytrzymałości - te i inne objawy zespołu poscovidowego mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po przejściu choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2. 

Mikrobiolog dr Jursa-Kulesza, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w przypadku lekkiego przebiegu choroby COVID-19 wiele objawów może się utrzymywać po przebyciu zakażenia tygodniami. Mogą być one związane m.in. z burzą cytokinową, z mikrozakrzepami w drobnych naczyniach włosowatych, z atakowaniem komórek posiadających receptory dla wirusa – komórek płuc, serca, nerwowych.

- Może się okazać, że pacjent wiele tygodni po zakażeniu będzie odczuwać zaburzenia smaku i węchu. Sama przez dwa-trzy miesiące po zakażeniu odczuwałam brak węchu – powiedziała lekarka.

Wskazała, że według badań u ok. 3 proc. pacjentów zaburzenia smaku utrzymywały się nawet przez kilka miesięcy. Dodała, że także laryngolodzy alarmują, iż pojawiają się zaburzenia związane z odbieraniem dźwięków, a więc np. jednostronna głuchota, która niekoniecznie może być odwracalna.

- Myślę, że także przychodnie kardiologiczne będą przyjmowały dużą liczbę pacjentów, którzy będą zgłaszali się z dziwnymi objawami dotyczącymi dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego – powiedziała dr Jursa-Kulesza.

Chodzi o osoby, które dotychczas nie miały problemów z układem krążenia.

Najwięcej pacjentów zgłasza jednak utrzymywanie się objawów związanych z tzw. mgłą mózgową, ogromnym zmęczeniem, ale też z bezsennością czy nawet psychozami. Mikrobiolog dodała, że na organizm pacjenta po zakażeniu może działać bardzo wiele mechanizmów związanych z zakażeniem, jakie wywołuje SARS-CoV-2.

Długi COVID nie grozi zaszczepionym

- Długi COVID to jeden z bardzo ważnych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na szczepienie. Osobom zaszczepionym nie grozi – powiedziała lekarka.

Zaznaczyła, że szczepienie nie chroni tylko przed zachorowaniem, ale także przed powikłaniami.

- Nawet jeśli jako osoba zaszczepiona przechodzę chorobę, to można być pewnym, że powikłań nie będzie, bo nie dopuszczamy do rozwinięcia się burzliwej reakcji zapalnej – wirus jest neutralizowany bardzo szybko – wyjaśnia dr Jursa-Kulesza.

Źródło: PAP