Zamknij

5 objawów, które mogą wskazywać na to, że rozwinie się długi COVID

28.10.2020 18:20

Jest pięć objawów, które zdaniem naukowców mogą wskazywać na to, że u chorego rozwinie się tzw. długi COVID. Badacze wyłonili też trzy czynniki, które zwiększają ryzyko ciężkiego i długiego chorowania na COVID-19. Okazuje się, że posiadanie więcej niż 5 objawów koronawirusa może zwiastować długą chorobę. 

Długi COVID
fot. Shutterstock

Covidowi długodystansowcy, czyli chorzy na tzw. długi COVID, to osoby, które chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzą znacznie dłużej niż przeciętny pacjent. COVID-19 trwa u nich długie tygodnie lub miesiące. Odczuwają objawy choroby, mimo że od ich wyzdrowienia upłynęły co najmniej trzy tygodnie (czasem nawet więcej), zmagają się też z powikłaniami.

Naukowcy z King's College London zbadali ponad 4000 pacjentów z koronawirusem ze Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, którzy zarejestrowali swoje objawy w specjalnej aplikacji. Pacjenci podzielili się też informacjami na temat chorób towarzyszących, ogólnego stanu zdrowia, stylu życia. 

Na tej podstawie badacze zidentyfikowali pięć objawów, które mogą wskazywać na to, że u konkretnych osób rozwinie się długi COVID. 

Te objawy wskazują, że może rozwinąć się długi COVID

Według nowego badania pacjenci, u których w pierwszym tygodniu choroby wystąpiło więcej niż pięć objawów COVID-19, są bardziej narażeni na długi COVID. Naukowcom udało się też zidentyfikować pięć objawów, które mogą wskazywać na to, że COVID-19 potrwa dłużej, niż u przeciętnego pacjenta.

5 objawów, które mogą wskazywać na to, że rozwinie się długi COVID:

  1. zmęczenie,
  2. ból głowy,
  3. trudności w oddychaniu,
  4. ochrypły głos,
  5. bóle mięśni.

Prawie 98 procent pacjentów z długim COVID w badaniu zgłosiło zmęczenie, a 91 procent zgłosiło ból głowy. Mniej więcej dwie trzecie ''długodystansowców'', których przebadano w lipcu (grupa chorych liczyła 1500 osób), stwierdziło, że doświadczyło bólu mięśni lub ciała. Tyle samo osób stwierdziło, że mają trudności z oddychaniem.

Badanie naukowców z King's College London wykazało też, że trzy czynniki mogą mieć istotny wpływ na przebieg choroby COVID-19, są to:

1. Wiek

Zdecydowanie najsilniejszym wskaźnikiem długiego COVID-u, według badania King's College, był wiek. Około 22 procent uczestników w wieku 70 lat i starszych zgłaszało objawy długoterminowe. Takie objawy zgłosiło tylko 10 procent osób w wieku od 18 do 49 lat.

2. Masa ciała

Pacjenci biorący udział w badaniu, którzy zadeklarowali wyższe BMI, niż zakładają normy, również byli  bardziej narażeni na rozwój długiego COVID-u.

3. Płeć

Chociaż płeć nie była tak silnym czynnikiem długiego COVID-u, to stwierdzono, że kobiety w młodszych grupach wiekowych częściej cierpią z tego powodu niż mężczyźni. Około 15 procent kobiet biorących udział w badaniu miało długotrwałe objawy COVID-19, w porównaniu ok. 10 procentami mężczyzn.

To nieoczekiwane odkrycie, ponieważ do tej pory sądzono, że mężczyźni są bardziej podatni na poważne następstwa COVID-19 niż kobiety. Naukowcy nie ustalili dokładnie, dlaczego, ale badania wykazały, że kobiety mogą rozwinąć silniejszą reakcję komórek T lub szybszą odpowiedź immunologiczną na wirusa.

Naukowcy badają teraz osoby, które były zakażone koronawirusem, ale ze względu na stan zdrowia nie musiały być hospitalizowane. Badacze chcą sprawdzić, czy u tych osób również mógł rozwinąć się długi COVID i czy osoby, które nie wymagały leczenia w szpitalu, są całkowicie zdrowe.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: businessinsider.com