Zamknij

Niepokojące wieści z Chin. Co czwarty ozdrowieniec walczy z tym problemem

26.02.2021 13:26
COVID-19 a łysienie
fot. Shutterstock

Prawie jedna czwarta ozdrowieńców po przebyciu COVID-19 zmaga się z problemem utraty włosów - wynika z ustaleń Chińskiej Akademii Nauk.

Uczeni z Chińskiej Akademii Nauk prześledzili długofalowe skutki COVID-19 u ozdrowieńców hospitalizowanych w Wuhan. Pół roku po wyjściu ze szpitala co czwarty ozdrowieniec walczył z łysieniem. Problem może być powszechniejszy, niż się początkowo wydawało.

COVID-19 a łysienie

W analizie uwzględniono historię medyczną 1655 pacjentów ze szpitala Jin Yin-tan w Wuhan, wypisanych pomiędzy 7 stycznia a 29 maja 2020 roku. Sześć miesięcy po wypisie aż 359 z nich (22 procent) zmagało się z problemem nadmiernej utraty włosów. Wyniki opublikowano w "The Lancet".

Inne długofalowe skutki COVID-19, które zaobserwowano, to:

  • przewlekłe zmęczenie lub osłabienie mięśni (63%)
  • problemy ze snem (26%)
  • lęk lub depresja (23%).

Obserwacje Chińskiej Akademii Nauk pokrywają się z wynikami badań dr Natalie Lambert z Indiana University School of Medicine nad skutkami  COVID-19, przeprowadzonymi w ubiegłym roku. W ankiecie uzupełnionej przez 1567 ozdrowieńców nadmierne wypadanie włosów zostało wymienione aż 423 razy i był to 21. najczęstszy objaw " długiego covid" na 50 uwzględnionych pozycji (na szczycie znajdowało się zmęczenie).

Specjaliści z Belgravia Centre w Londynie również zauważyli wzrost liczby przypadków łysienia w czasie pandemii. Prawie dwie trzecie (64 procent) mężczyzn i ponad jedna trzecia kobiet (38 procent), u których zdiagnozowano łysienie telogenowe (TE) w Belgravia Center, zgłosiło, że doświadczyło wcześniej objawów związanych z COVID-19.

Dermatolodzy uspokajają, że łysienie telogenowe to naturalna reakcja organizmu na stres. Związane jest z zaburzeniem cyklu wzrastania włosów, co powoduje przedwczesne przechodzenie mieszków włosowych w stan spoczynku. Wypadanie włosów zaczyna się po około 2-3 miesiącach od przebycia choroby i przeważnie ustępuje samoistnie w ciągu 6-9 miesięcy.

Źródło: dailymail.co.uk